مراقب کلاهبرداری در قالب اپلیکیشن های خیریه و موارد مشابه باشید!

فیشینگ در جرایم سایبری

پلیس فتا از وقوع جرایم مالی سایبری در قالب اپلیکیشن های کمک به موسسات خیریه خبر داده است. به گزارش پلیس یک باند کلاهبرداری در این روش ابتدا با مهندسی اجتماعی از طریق انجام تبلیغات گسترده به نام موسسه خیریه جعلی، تشویق افراد به نصب اپلیکیشن جعلی جهت پرداخت برای کمک به خیریه اقدام به فیشینگ یعنی؛ ذخیره اطلاعات کارت بانکی افراد نموده است. پس از آن اقدام به برداشت از حساب های افراد مختلف، انجام خریدهای اینترنتی و پرداخت هزینه های تبلیغاتی می کرده اند.

البته این قبیل سرقت از کارت بانکی و فیشینگ صرفا از طریق اپلیکیشن های خیریه صورت نمی گیرد؛ بلکه اپلیکیشن هایی در قالب خرید بلیط بازی های ورزشی، خرید از فروشگاه های اینترنتی و … نیز مورد سوء استفاده قرار می گیرند. بنابراین کاربران اینترنت باید در نظر داشته باشند نرم افزارها و اپلیکیشن های مورد نیاز و مورد علاقه شان را از وب سایت های معتبر دانلود و نصب نمایند.

به نظر می رسد این قبیل اقدامات مشمول تعدد مادی بوده و در قالب کلاهبرداری رایانه ای به موجب مواد ۱۲ و  ۱۳ قانون جرایم رایانه ای قابل مجازات می باشند. در واقع عنصر مادی این جرم سرقت داده های دیگری و ورود متقلبانه داده های او به سامانه رایانه ای جهت کسب منافع مالی می باشد.

مجازات جرم کلاهبرداری رایانه ای علاوه بر رد مال، حبس از یک سال تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست میلیون ریال تا یک صد میلیون ریال و یا هر دو مجازات می باشد. با توجه به اینکه این گونه از جرایم مالی سایبری در ایران بسیار به وقوع می پیوندند در رویه قضایی به خوبی نحوه برخورد قضات با این دسته از بزه و بزهکاران شفاف است.

2 Comments

  1. سلام حساب منو ب مبلغ سه میلیون پلیس فتا تبریز مسدود کرده چکار باید بکنم من خودم ساکن مشهد هستم هیچ کس هم جواب گویه من نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code