مهندسی اجتماعی چیست و چگونه رخ می دهد؟

مهندسی اجتماعی چیست؟
مهندسی اجتماعی

مهندسی اجتماعی چیست؟

همواره اخبار متعددی در خصوص انواع جرایم سایبری منتشر می شود که نشان می دهد مجرمین سایبری نه فقط با نفوذ در انواع سیستم های رایانه ای، بلکه به کمک مهندسی اجتماعی در تلاشند تا به اهداف مجرمانه خود برسند. مهندسی اجتماعی تکنیک هایی است که مجرمین سایبری به کار می برند تا بتوانند با فریب کاربران و سوء استفاده از کم دانشی آنها در مورد برخی از انواع تکنولوژی اطلاعات مالی، اسرار شخصی و داده های اشخاص حقیقی و حقوقی را به دست آورند و از این طریق اقدام به کلاهبرداری، سرقت وجوه، آزار و اذیت جنسی، افشای اسرار خانوادگی و تجاری می نمایند. اغلب حملات سایبری به نوعی با مهندسی اجتماعی در ارتباطند.

 مهندسی اجتماعی در ایران:

انواع مختلف مهندسی اجتماعی را که در ایران رخ می دهد و می تواند به منزله هشداری برای کاربران فضای سایبری در استفاده از سایت های خرید اینترنتی، تلگرام ، اینستاگرام و … باشد همواره در صدر اخبار قابل مشاهده اند. برای مثال، کافیست به اخبار پلیس فتا نگاهی انداخت.

در پرونده ای با ارسال پیامکی جعلی به افراد مختلف به بهانه سهام عدالت و عیدی لینکی ارائه شده تا از طریق آن اطلاعات کارت بانکی افراد سرقت و در نهایت از حساب آنان برداشت صورت گیرد. در این مورد مجرم در تلاش است تا با سوء استفاده از سادگی افراد و ترغیب آنها برای دریافت پول و در اختیار گذاشتن اطلاعات کارت بانکی شان اقدام به برداشت غیر مجاز از حسابهای افراد نماید.

در مورد دیگری که بسیار نیز شایع می باشد برخی اشخاص با وعده ازدواج و جلب اعتماد بانوان در تلگرام و اینستاگرام و در نتیجه دریافت اسرار خانوادگی و عکس ها و فیلم های خصوصی در نهایت سعی در هتک حیثیت قربانی یا تجاوز و یا اخاذی می نمایند.

در نهایت باید با هوشیاری اقدام به برقراری ارتباط و تعامل با افراد در فضای سایبری نمود و به شدت از انواع داده ها در سیستم های رایانه ای مراقبت کرد. در صورت مواجهه با هر نوع جرایم رایانه ای و مشکل در فضای سایبری باید با مشاوره و کمک وکیل سایبری اقدامات قانونی لازم را انجام داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code