سرقت یا جعل هویت؟

سرقت و جعل هویت
سرقت یا جعل هویت؟

 

سرقت و جعل هویت رایانه ای از شایع ترین جرایمی است که در فضای سایبری به اشکال گوناگون و به علل مختلف رخ می دهد. در بسیاری از موارد شخصیت های مشهور مانند هنرمندان قربانی این جرایم قرار می گیرند. بهترین راه مقابله با این جرم مانند هر جرم رایانه ای دیگری ابتدا پیشگیری و در صورت وقوع استفاده از وکیل سایبری زبده برای پیگیری موضوع می باشد.

متاسفانه جرم سرقت یا جعل هویت در ایران علی رغم ضرورت جدی موضوع تا کنون مورد جرم انگاری مستقل توسط قانون گذار واقع نشده است. بنابراین با توجه به آثار مخرب این جرم باید بررسی شود تا مشخص گردد مرتکبین آن مطابق با کدام قوانین و مقررات قابل تعقیب هستند.

عنصر مادی جرم سرقت و جعل هویت:

با توجه به آنچه که به عنوان سرقت و جعل هویت عملا در فضای سایبری شناخته می شود می توان گفت عنصر مادی این جرم عبارتند از:

۱- سرقت اطلاعات فردی دیگری که به صورت داده اعم از نام و نام خانوادگی، تصویر، صوت، تاریخ تولد، آدرس، اطلاعات کارت بانکی و … . این عمل تحت شرایطی می تواند از مصادیق ماده ۱۲ قانون جرایم رایانه ای باشد.

۲- استفاده از این داده ها برای ایجاد پروفایل در شبکه های اجتماعی با نام و عکس دیگران و اموری از این قبیل که در واقع از مصادیق جعل رایانه ای اعم از تغییر یا ایجاد یا دستکاری و یا ورود متقلبانه داده موضوع ماده ۶ قانون جرایم رایانه ای می باشند.

۳- پنهان کردن هویت مرتکب جهت ارتکاب جرایم دیگر مانند آزار و اذیت قربانی و یا آزار جنسی زنان و کودکان و به ویزه ارتکاب سرقت مالی از قربانی یا کلاهبرداری از دیگران است که هر یک جرم مستقلی می باشد.

باید در نظر داشت این گونه مجرمین به لحاظ سرقت اطلاعات هویتی دیگری، جعل هویت و هم چنین انجام جرایم دیگر از حیث تعدد مادی جرم قابل مجازات می باشند. البته سرقت و جعل هویت به صورت سرقت اطلاعات شخصی افراد به صورت فیزیکی و جعل مدارک فیزیکی هویتی و اقدام به اموری مانند افتتاح حساب جهت کلاهبرداری و … نیز متاسفانه از جرایم سنتی می باشد که به وفور دیده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code