سرقت یا جعل هویت؟

سرقت هویت و جعل هویت
سرقت یا جعل هویت؟

 

سرقت  هویت و جعل هویت رایانه ای از شایع ترین جرایمی است که در فضای سایبری به اشکال گوناگون و به علل مختلف رخ می دهد. در بسیاری از موارد شخصیت های مشهور مانند هنرمندان قربانی این جرایم قرار می گیرند.

بهترین راه مقابله با این جرم مانند هر جرم رایانه ای دیگری ابتدا پیشگیری و در صورت وقوع استفاده از وکیل سایبری زبده برای پیگیری موضوع می باشد.

متاسفانه هنرمندان اعم از بازیگران و کارگردانان، روزنامه نگاران و هم چنین زنان از قربانیان اصلی جعل هویت و ایجاد پروفایل های جعلی در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، تلگرام و .. می باشند.

متاسفانه جرم سرقت یا جعل هویت در ایران علی رغم ضرورت جدی موضوع تا کنون مورد جرم انگاری مستقل توسط قانون گذار واقع نشده است. با توجه به آثار مخرب این عمل مجرمانه باید بررسی و مشخص گردد مرتکبین آن مطابق با کدام قوانین و مقررات قابل تعقیب هستند.

عنصر مادی جرم سرقت و جعل هویت رایانه ای:

با توجه به آنچه که به عنوان سرقت و جعل هویت عملا در فضای سایبری شناخته می شود می توان گفت عنصر مادی این جرم عبارتند از:

۱- سرقت اطلاعات فردی دیگری که به صورت داده اعم از نام و نام خانوادگی، تصویر، صوت، تاریخ تولد، آدرس، اطلاعات کارت بانکی و … . اگر این اطلاعات به صورت غیر مجاز بدست آمده باشد سرقت داده بوده و  می تواند از مصادیق ماده ۱۲ قانون جرایم رایانه ای باشد.

۲- استفاده از این داده ها برای ایجاد پروفایل در شبکه های اجتماعی با نام و عکس دیگران و اموری از این قبیل که در واقع از مصادیق جعل داده های رایانه ای اعم از تغییر یا ایجاد یا دستکاری و یا ورود متقلبانه داده موضوع ماده ۶ قانون جرایم رایانه ای می باشند.

۳- استفاده از هویت جعلی جهت پنهان کردن هویت مرتکب و ارتکاب جرایم دیگر مانند آزار و اذیت قربانی و یا آزار جنسی زنان و کودکان و به ویژه ارتکاب سرقت مالی از قربانی یا کلاهبرداری از دیگران است که هر یک جرم مستقلی می باشد.

مجازات مرتکب:

مجازات مرتکب بسته به فعل ارتکابی متفاوت خواهد بود. در صورت سرقت داده جزای نقدی از یک میلیون (۱.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال و در صورت جعل داده مجازاتی معادل حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا یکصد میلیون (۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات در انتظار مرتکب خواهد بود.

در صورت استفاده از هویت جعلی جهت ارتکاب جرایم دیگر برای آن دسته از جرایم نیز مجازات تعیین شده و این مجرمین از حیث تعدد مادی جرم قابل مجازات می باشند.

البته سرقت و جعل هویت افراد به صورت فیزیکی و جعل مدارک فیزیکی هویتی و اقدام به اموری مانند افتتاح حساب جهت کلاهبرداری و … نیز متاسفانه از جرایم سنتی می باشد که به وفور دیده شده است و در جای خود نیازمند بررسی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code