نقض اینترنتی حقوق علامت تجاری (برند)

نقض حقوق علامت تجاری
نقض اینترنتی حقوق برند

علامت تجاری ( برند ):

به موجب ماده ۳۰ قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری« علامت یعنی هر نشان قابل رویتی که بتواند کالا ها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز سازد.» و البته  در این قانون آمده است؛ حق انحصاری استفاده از علامت تجاری یا برند متعلق به ثبت کننده آن است.

استفاده از هر علامت که در ایران ثبت شده باشد، توسط هر شخص غیر از مالک علامت‌، مشروط به موافقت مالک آن می‌باشد. هر چند این موافقت به موجب قانون محدودیت هایی دارد.

نقض حقوق علامت تجاری ( برند ):

مالک علامت ثبت شده می‌تواند علیه هر شخصی که بدون موافقت وی از علامت استفاده کند و یا شخصی که مرتکب عملی شود که عادتاً منتهی به تجاوز به حقوق ناشی از ثبت علامت گردد، در دادگاه اقامه دعوی نماید. این حقوق شامل موارد استفاده از علامتی می‌شود که شبیه علامت ثبت شده است و استفاده از آن برای کالا یاخدمات مشابه‌، موجب گمراهی عموم می‌گردد.»

نقض حقوق علامت توسط شخصی واقع می گردد که بدون موافقت صاحب آن علامت اقدامی در این خصوص انجام داده باشد.باید در نظر داشت علایمی که مطابق معاهده بین المللی مادرید در هر یک از کشورهای عضو به ثبت رسیده باشند در ایران از حمایت قانونی برخوردار خواهند بود و نقض این علایم تجاری در ایران قابل مجازات است.

نقض اینترنتی حقوقی علامت تجاری( برند):

این موضوع در قانون تجارت الکترونیک نیز مورد تاکید قرار گرفته است. به موجب ماده ۶۶ این قانون:

« به منظور حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تشویق رقابت‌های مشروع ‌در بستر مبادلات الکترونیکی استفاده از علائم تجاری به صورت نام دامنه (Domain Name) و یا هرنوع نمایش بر خط (Online) علائم تجاری که موجب فریب یا ‌مشتبه ‌شدن طرف به اصالت کالا و خدمات شود ممنوع و متخلف به مجازات مقرر دراین ‌قانون خواهد رسید.»

بنابراین مهم ترین نکته ای که در نقض حقوق صاحب علامت تجاری مطرح است ایجاد شباهت جهت گمراهی مصرف کننده نسبت به علامت تجاری می باشد. مجازات  این جرم سایبری از حیث حبس و جزای نقدی در قانون تجارت الکترونیکی شدیدتر از مجازات این جرم به صورت سنتی است. 

مرجع رسیدگی به نقض حقوق علامت تجاری ( برند):

به موجب آیین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری رسیدگی به این شکایات در صلاحیت شعب خاصی از دادگاه های تهران است. در صورتی که اصل جرم در سایر شهرها واقع شده باشد یا متهم در شهر دیگری دستگیر شود و یا جرم در محل دیگری کشف گردد دادسرای محل وقوع تحقیقات مقدماتی را انجام داده و پرونده را جهت صدور رای به شعب تخصصی در تهران ارسال می کند. بدیهی است در صورتی که این نقض حقوق علامت تجاری از طریق سامانه های رایانه ای و یا مخابراتی واقع شده باشد دادسرای جرایم رایانه ای در انجام تحقیقات مقدماتی صالح به رسیدگی است.

نحوه رسیدگی به نقض حقوق علامت تجاری(برند):

۱- صاحب علامت تجاری یا قائم مقام وی می تواند قبل از طرح دعوی و با سپردن تضمین کافی جهت جبران خسارات وارده تقاضای توقیف کالاهای مغایر با علامت تجاری خود را از نزدیکترین دادگاه محل کالاهای مذکور تقاضا نماید. در صورت عدم طرح دعوی ظرف سی روز از این درخواست توقیف باطل شده و خسارات از محل تضمین پرداخت می گردد.

۲- درخواست صدور قرار تامین دلیل و هم چنین درخواست صدور دستور موقت جهت جلوگیری از ساخت یا ورود و یا فروش کالاهای مورد اختلاف نیز از دیگر حقوق صاحب علامت است. البته مقام قضایی (دادگاه یا دادسرا) می تواند جهت صدور قرار های مزبور از مدعی تضمین متناسب بخواهد.

۳- دادسرا می تواند راسا نیز اقدام به توقیف کالاهای دارای علامت تقلب نماید.

مجازات نقض حقوق علامت تجاری( برند):

مرتکب نقض اینترنتی حقوق صاحب علامت تجاری به مجازات حبس از یک تا سه سال و جزای نقدی از بیست میلیون ریال تا صد میلیون ریال محکوم می گردد. این در حالیست که نقض حقوق صاحب برند در قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علامت تجاری مجازات حبس از نود و یک روز تا شش ماه یا جزای نقدی از ده میلیون ریال تا پنجاه میلیون ریال و یا هر دو را برای مرتکب در نظر گرفته بود. بدهی است در هر دو حالت خسارات بزهدیده باید جبران شود. تشدید مجازات این جرم به صورت الکترونیکی حاکی از آگاهی مقنن به اهمیت جرایم رایانه ای و قدرت تخریب آن نسبت به شکل فیزیکی و سنتی آن می باشد.

بهتر است در صورت مواجهه با این قبیل جرایم رایانه ای جهت تسریع و اطمینان از فرآیند احقاق حقوق قانونی خود از وکلای سایبری کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code