نقض حقوق دارنده نام دامنه

            نقض حقوق دارنده نام دامنه

تعریف نام دامنه:

هر IP یک نشانی الکترونیکی منحصر به فرد برای هر سیستم رایانه ای می باشد و هر نام دامنه به صورت قراردادی متضمن نشانی یک IP  است و در صدد معرفی اشخاص و شرکت ها در دنیای گسترده وب می باشد. نقض نام دامنه می تواند به طرق متعددی به تضییع حقوق دارندگان آن که معمولا کسب و کار ها به ویژه استارتاپ ها می باشند منجر گردد.

نقض حقوق دارنده نام دامنه: 

  • ثبت نام دامنه مشابه با نام دامنه موجود: متخلف در صدد کسب سود نامشروع از طریق فریب مصرف کننده نسبت به علامت تجاری و نام دامنه آن علامت می باشد.

در مواردی ممکن است متخلف با ثبت نام دامنه مشابه سو استفاده کننده مستقیما به دنبال منفعت مالی نباشد، بلکه هدف وی صرف ایراد لطمه به حیثیت یک نام دامنه، نام تجاری و علامت تجاری باشد. این موارد را از حیث حقوق داخلی جهت طرح شکایت کیفری و هم چنین دعاوی حقوقی جهت مطالبه خسارات می توان پیگیری نمود و از حیث بین المللی نیز گاه قابلیت طرح و تعقیب دعوا برای صاحب منافع وجود دارد.

بدیهی است ناآگاهی نسبت به قوانین و مقررات موجود برای مرتکبین نمی تواند علل موجهه جرم باشد. بنابراین بهتر است قبل از هر گونه اقدامی نسبت به ثبت نام دامنه، نام و علامت تجاری از مشاوره وکیل سایبری استفاده نمایید و در صورتی که حقوق شما از طریق جرایم سایبری هم چون نقض حقوق دارنده نام دامنه مشابه یا ثبت نام دامنه به نام برند شما ضایع گردید با کمک وکلای سایبری جهت احقاق حقوق کسب و کار خود در اسرع وقت اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code