چگونه خرید آنلاین ایمنی را تجربه کنیم؟

فروشگاه اینترنتی
خرید ایمن از فروشگاههای اینترنتی

امروزه با توجه به گسترش حجم مبادلات اینترنتی و همزمان افزایش جرایم سایبری مالی خرید ایمن به دغدغه ای برای فروشندگان اینترنتی و خریداران تبدیل شده است. از این رو برخی نکاتی که باید جهت خرید ایمن از فروشگاه های اینترنتی در نظر گرفته شود ذکر می گردد:

 • مطمئن شوید از سایت واقعی و معتبر خرید می کنید:

گاه مجرمین سایبری از طریق ایجاد سایت های تقلبی اینترنتی در صدد فریب مردم و دسترسی به اطلاعات کارت های بانکی شان هستند. بسیاری موارد به محض ورود به این سایتها اطلاعات شما ربوده می شوند. در صورتی که اطلاعات کارت بانکی تان سرقت شود اقدام به برداشت از حساب هایتان خواهند کرد و در صورتی که اطلاعات مربوط به مشخصات فردی و آدرس شما ربوده شود ممکن است به سرقت و جعل هویت مواجه شوید.

نشانه هایی وجود دارد که بدانید یک سایت اینترنتی تقلب است:

الف) url های عجیب. مانند: the- bestonlineshopping.com
ب) مجموعه های عجیب: برای مثال سایتی ادعا می کند در زمینه لباس تخصص دارد، ولی همزمان لوازم خودرو نیز در آن دیده می شود.
ج) ادبیات نامتناسب: هر فروشگاه اینترنتی تلاش دارد تا توصیفات زیبایی در مورد محصولاتش به کار برد و برای این موضوع متخصصی دارد. اگر از ادبیات نامناسبی در سایتی استفاده شده است می توان به دیده تردید به آن نگریست.
د) اطلاعات تماس عجیب: برای مثال ایمیل خدمات مشتریان اگر به جای (support@ebay.com)، (ebaysupport.com) احتمال اینکه سایت جعلی باشد بسیار است.
ن) قیمت های بسیار ارزان اجناس
و) طراحی نامناسب وبسایت: معمولا فروشگاههای اینترنتی به ویژه آنهایی که در زمینه مدل فعال هستند طراحی زیبا و مناسبی دارند.

 • از سایت های امن خرید کنید:

این سایت ها با //:https و شکل قفل در قسمت نشانی مشخص می شوند.

 • از اتصال اینترنتی امن استفاده کنید:

استفاده از Wi Fi به ویژه در مورد وای فای مکان های عمومی برای خرید اینترنتی چندان مناسب نیست. زیرا امکان دسترسی به رمز عبور، اطلاعات کارت بانکی و … را فراهم می کند. این گونه وای فای ها معمولا برای اتصال نیاز به پسورد ندارند و سیستم های متعددی به آن ها وصل هستند که ریسک استفاده از آنها را افزایش می دهد.

 • نرم افزار های سیستم تان را مرتب به روز رسانی کنید:

browser و آنتی ویروس باید دائما به روز رسانی شوند.

 • مراقب حساب بانکی تان باشید:

هتر است مرتب حساب بانکی تان را بررسی کنید؛ زیرا ممکن است مجرمین سایبری از طریق دسترسی غیر مجاز به اطلاعات فروشگاه های اینترنتی یا طرق دیگر اطلاعات کارت بانکی شما را به دست آورده و اقدام به برداشت غیر مجاز نمایند.

 •  حتما آنتی ویروس بر روی سیستم خود داشته و آن را مرتبا به روز رسانی کنید.

 • سیستم خود را ضد ضربه کنید:

درست است که آنتی ویروس ها ابزاری مقاوم برای پاک کردن سیستم شما از بدافزارها پس از حمله می باشند، اما شما می توانید با استفاده از برخی برنامه ها مانند یک اسکنر ترافیک پیشرفته از حمله سایبری به کلی جلوگیری کنید.

 • برای خرید از فروشگاه های مختلف اینترنتی از یک رمز عبور مشابه استفاده نکنید.

 • از ایمیل های فیشینگ و لینک های spam خرید نکنید.

 • فعالیت های بانکی آنلاین خود را ثبت کنید:

برای مثال به طور کامل بنویسید که چه کالایی را از کجا و در چه زمانی خریداری کرده اید و رسید آن را نگاه دارید. اگر پس از مدتی تصمیم به نابودی رسیدی گرفتید مطمئن شوید کاملا نابود شده است و قابل بازیابی نیست.

 • جهت خرید های اینترنتی صرفا اطلاعات ضروری برای خرید را وارد کنید و بیش از آنچه مورد نیاز است اطلاعات فردی تان را در اختیار سایت ها قرار ندهید.

 •  کلیه اطلاعات مهم خود را روی تلفن همراه خود ذخیره نکنید.

 •  در نظر داشته باشید خرید از اپلیکیشن ها امن تر از خرید از وبسایت هاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code