شایع ترین جرایم سایبری

شایع ترین جرایم سایبری

بر اساس بررسی موردی آرای قضایی موجود در زمینه جرایم سایبری وکلای سایبری گروه حقوقی دادار می توان گفت شایع ترین جرایم سایبری معمولا در دو موضوع اتفاق می افتند:

جرایم مالی
یک گروه جرایم مالی هستند که بیشتر به صورت جعل کارتهای بانکی از طریق اسکیمرها، برداشت غیر مجاز از حساب ها و … رخ می دهند. افرادی که بیشتر با کارتهای بانکی خرید می نمایند و رمز خود را بلند اعلام می کنند یا تحت تاثیر تماس ها و پیام های کلاهبرداران اطلاعات کارتهای بانکی خود را در اختیارشان قرار می دهند و یا از سایت های غیر معتبر خرید اینترنتی انجام می دهند معمولا قربانی این جرایم هستند.

مجازات این دسته از جرایم می تواند یک تا پنج سال حبس یا جزای نقدی از بیست میلیون ریال تا یکصد میلیون ریال یا هر دو مجازات باشد. این جرایم معمولا به سرعت افشا می گردند.

جرایم اخلاقی
جرایم دیگری که به وفور دیده می شوند جرایم اخلاقی مانند: ضبط و نشر محتویات مستهجن از طریق شبکه های مجازی و بیش از آن ایجاد مزاحمت و آزارهای مکرر برای افراد می باشند. قربانیان این جرایم بیشتر بانوان هستند. مجرمین این جرایم رایانه ای به حبس از نود و یک روز تا دوسال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو محکوم می گردند.

متاسفانه به دلیل جنبه های اخلاقی در گیر در مساله گاه قربانیان احساس گناه کرده یا به تصور جلو گیری از انتشار موضوع در عموم و … در برابر این جرایم برای مدت طولانی سکوت نموده و از طرح شکایت و افشاگری خودداری می نمایند که این موضوع می تواند در برخی موارد به گستاخی بیشتر مجرمین در افزایش آزار و اذیت ها منجر می گردد. بنابراین بهتر است در صورت مواجهه با این جرایم در فضای سایبری حتما سریعا به مراجع قانونی و قضایی اطلاع دهید و از سکوت در برابر مجرمین خودداری کنید.
همگی این موضوعات با تعامل آگاهانه و مسئولانه در فضای مجازی و هم چنین با راهنمایی متخصصین فضای سایبری و جرایم رایانه ای قابل پیشگیری و کاهش می باشند و در صورت مواجهه با این جرایم می توانید از کمک وکیل سایبری زبده جهت اقدامات قانونی و قضایی مناسب بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code