دسته بندی: سوالاتپخش تصاویر مستهجن
یاوری 1 سال قبل

سلام
پسرم از طریق تلگرام برای دوستان و همکلاسیش تصاویر مستهجن فرستاده است و یکی از والدین ان ها متوجه موضوع شده و از پسرم شکایت کرده است. خط تلفن به نام من است . راهنمایی کنید که این کار جرم است؟ چون خود بچه ها درخواست میکردن. ثانیا برای من هم مشکل به وجود می اید به عنوان مالک خط یا خیر؟ در واقع اگر ادعا کنم که من تصاویر را فرستادم تا برای پسرم مشکلی پیش نیاد، چه مجازاتی برای من در نظر میگیرند؟ پسر من فقط ۱۳ سالشه.

1 پاسخ
گروه حقوقی دادآر عضو سایت 1 سال قبل

با سلام
پخش تصاویر مستهجن بر اساس ماده ۱۴ قانون جرایم رایانه ای جرم تعزیری درجه شش است و مجازات حبس و جزای نقدی دارد، اما از آن رو که پسر شما به سن بلوغ نرسیده اند و مطابق قانون مجازات اسلامی طفل هستند به جای مجازات برای وی یکی از امور تربیتی ذیل در نظر گرفته می شود:

الف ـ تسلیم به والدین یا اولیاء یا سرپرست قانونی با أخذ تعهد به تأدیب و تربیت و مواظبت در حسن اخلاق طفل یا نوجوان

تبصره ـ هرگاه دادگاه مصلحت بداند می تواند حسب مورد از اشخاص مذکور در این بند تعهد به انجام اموری از قبیل موارد ذیل و اعلام نتیجه به دادگاه در مهلت مقرر را نیز أخذ نماید:
۱ ـ معرفی طفل یا نوجوان به مددکار اجتماعی یا روانشناس و دیگر متخصصان و همکاری با آنان
۲ ـ فرستادن طفل یا نوجوان به یک مؤسسه آموزشی و فرهنگی به منظور تحصیل یا حرفه‌ آموزی
۳ ـ اقدام لازم جهت درمان یا ترک اعتیاد طفل یا نوجوان تحت نظر پزشک
۴ ـ جلوگیری از معاشرت و ارتباط مضر طفل یا نوجوان با اشخاص به تشخیص دادگاه
۵ ـ جلوگیری از رفت و آمد طفل یا نوجوان به محل های معین

ب ـ تسلیم به اشخاص حقیقی یا حقوقی دیگری که دادگاه به مصلحت طفل یا نوجوان بداند با الزام به انجام دستورهای مذکور در بند (الف) در صورت عدم صلاحیت والدین، اولیاء یا سرپرست قانونی طفل یا نوجوان و یا عدم دسترسی به آن ها با رعایت مقررات ماده (١١٧٣) قانون مدنی

تبصره ـ تسلیم طفل به اشخاص واجد صلاحیت منوط به قبول آنان است.

پ ـ نصیحت به وسیله قاضی دادگاه

ت ـ اخطار و تذکر و یا أخذ تعهد کتبی به عدم تکرار جرم
بهتر است اجازه دهید فرزندتان با عواقب کار خود مواجه شده و مسیولیت پذیری را بیاموزد. اگر خود را به عنوان مجرم معرفی کنید اولا در تحقیقات به احتمال قوی اصل موضوع کشف می گردد و اگر کشف نشد نیز مجازات شما می تواند تاثیرات بدتری روی فرزندتان داشته باشد. در صورتی ممکن است شما را به عنوان مالک خط و معاونت در جرم مجازات نمایند که سوءنیت تان محرز گردد.
موفق باشید