دسته بندی: سوالاتشکایت بابت هک شدن هاست
محمدی 2 سال قبل

سلام
شرکت ما خدمات هاست و سرور ارایه می دهد. چند روز است که تمام پایگاه داده، عکس ها و اسکریپت های ما قفل شده و ایمیلی دریافت کردیم که هک شدیم و درخواست مبلغ زیادی پول از ما کرده اند. ممنون میشم راهنمایی کنید که چیکار باید کنم برای شکایت؟
ممنون

1 پاسخ
گروه حقوقی دادآر عضو سایت 2 سال قبل

 با سلام 
دوست عزیز خوشحالم شما به جای پرداخت پول به هکرها اقدام به مشاوره حقوقی کرده اید. متاسفانه شما مورد حمله Ransomware  قرار گرفته اید و باید بدانید پرداخت پول به مجرمین نیز تضمین کننده بازگرداندن مطالب شما نیست. امیدوارم نسخه پشتیبان از کلیه داده های خود داشته باشید. در این صورت خسارت این حمله را می توان به حداقل کاهش داد؛ زیرا هر چند مجرمین سایبری برای شما و مشتریانتان ایجاد مشکل نموده اند، اما در صورت اثبات سهل انگاری شما در نگهداری نسخه پشتیبان و انجام پیشگیری های لازم در برابر حملات سایبری لااقل بخشی از مسیولیت جبران خسارات مشتریان بر عهده شما قرار خواهد گرفت.
برای اقدام قانونی باید با همراه داشتن مدارک مالکیت نام دامنه و مدارک شناسایی سریعا به دادسرای جرایم رایانه ای شهر خود مراجعه نمایید. دادسرا جهت تحقیقات بیشتر و تخصصی شما را به پلیس فتا ارجاع خواهد داد. در صورتی که به اشخاص معین یا شرکت های رقیب مظنون هستید و هر اتفاق غیر عادی یا شخص مشکوکی نظر شما را جلب نموده حتما جهت تسریع در تحقیقات در دادسرای جرایم رایانه ای و پلیس فناوری اطلاعات اعلام نمایید. اگر شخص یا اشخاص حقیقی یا حقوقی قبلا به هر صورت شما و وبسایتتان را تهدید کرده اند یا قبلا نیز به طرق مختلف مورد حملات اینترنتی قرار گرفته اید و توانسته اید آنها را رفع یا دفع نمایید نیز اطلاع داده و حتما مدارک مربوطه را ضمیمه کنید. در صورت نیاز به کارشناسی تخصصی تر ممکن است موضوع به کارشناس ارجاع داده شده و متحمل هزینه کارشناسی شوید. در راستای تحقیقات پلیس فتا و مراجع قضایی می توانید از کمک شرکت های امنیت شبکه که در زمینه فارنزیک دیجیتال و جمع آوری ادله الکترونیکی صاحب تخصص و تجربه باشند با هماهنگی دادسرا و پلیس فتا استفاده کنید. با توجه به اینکه موضوع  از نظر حقوقی نیز امری تخصصی و پیچیده می باشد جهت دوری از اطاله دادرسی و تضییع حقوق تان همواره توصیه ما استفاده از وکلای متبحر در حوزه جرایم رایانه ای جهت طرح شکایت و پیگیری قانونی در اسرع وقت می باشد. 
موفق باشید