دسته بندی: سوالاتآیا خرید و فروش فیلترشکن جرم است؟
علیپور 11 ماه قبل

با سلام
آیا خرید و فروش فیلترشکن جرم است؟ اگر هست، مجازات خرید و فروش فیلترشکن چیست؟
ممنون

1 پاسخ
گروه حقوقی دادآر عضو سایت 11 ماه قبل

با سلام بر شما دوست عزیز
اگر منظور از فیلتر شکن وی پی ان باشد باید گفت وی پی ان ها فیلتر شکن نیستند و در کشور ما یکی از استفاده از وی پی ان ها دور زدن فیلتر هاست و به طور کلی، خرید و فروش فیلتر شکن در قانون جرایم رایانه ای و هیچ قانون دیگری جرم انگاری نشده است. اما کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه خرید و فروش فیلترشکن را از محتویات مجرمانه دانسته است. هر چند تعیین محتویات مجرمانه این کارگروه به موجب قانون تنها ناظر بر ارائه دهندگان خدمات دسترسی و میزبانی می باشد و قانون گذاری از صلاحیت این کارگروه خارج است و خرید و فروش فیلتر شکن به هیچ وجه قانونا برای افراد عادی جرم نیست؛ اما متاسفانه برخی از مراجع قضایی خرید و فروش فیلتر شکن و وی پی ان را مورد تعقیب قضایی قرار می دهند و بهتر است از انجام این کار اجتناب شود. با توجه به ارجاع کارگروه تعیین مصادیق محتویات مجرمانه به ماده ۲۵  قانون جرایم رایانه ای در صورت تعقیب قضایی و محکومیت می تواند برای مرتکب حبس از نود و یک روز تا یک سال و یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا بیست میلیون ریال را به دنبال داشته باشد. بنابراین ابتدا به دلیل اشکالات موجود بهتر است از خرید و فروش وی پی ان ها و فیلتر شکن ها خودداری صورت گیرد و در صورت اقدام و تعقیب قضایی این موضوع قابلیت دفاع را دارد. برای مثال ، می توانید به نمونه رای موجود در سایت در این باره نگاه کنید. اما متاسفانه در مواردی نیز رویه قضایی نسبت به موضوع دیدگاهی منفی و قابل مجازات دارد.
موفق باشید.