مراقب عکس ها و فیلم های خصوصی خود باشید!

جعل هویت
مراقب عکس ها و فیلم های خصوصی خود در فضای مجازی باشید!

با توجه به شکایات دریافتی پلیس فتا و دادسرای جرایم رایانه ای ایجاد پروفایل جعلی به نام اشخاص و انتشار تصاویر آنها به ویژه به صورت مستهجن در انظار عموم و انتشار مطالب خلاف عرف و اخلاق از سوی اشخاص از جمله جرایم رایجی است که افراد زیادی و به ویژه زنان را قربانی نموده است.

برخی مجرمین سایبری از طریق جعل پروفایل – که در واقع به نوعی جعل هویت اشخاص است – در شبکه های اجتماعی مختلف و انتشار تصاویر و مطالب راجع به اشخاص موجب مزاحمت، آزار و تهدید افراد می شوند و  گاه از این طریق اقدام به اخاذی از اشخاص نیز می نمایند. اشخاص مشهور به ویژه هنرمندان مانند زنان بیشتر در معرض وقوع این جرایم قرار دارند.

بهترین روش نگهداری و مراقبت از عکس ها و فیلم های خصوصی و خانوادگی هارد اکسترنال می باشد. این قبیل عکس ها و فیلم ها را در رایانه یا تلفن همراه که با توجه به قابلیت اتصال به اینترنت قابلیت هک شدن دارند نباید نگهداری کرد.

در صورت مواجهه با این مجرمین بهتر است از سکوت خودداری نموده و سریعا اقدام قانونی به عمل آورید. با توجه به قانون جرایم رایانه ای مجازات انتشار تصاویر خصوصی دیگران حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات می باشد.

 

جهت مشاوره و وکالت در پرونده های انتشار عکس و فیلم های خصوصی در فضای مجازی می توانید با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code