امنیت اشخاص در فضای سایبری

امنیت الکترونیکی افراد

بهترین راه مقابله با جرایم سایبری پیشگیری از وقوع این جرایم است که از لحاظ امنیت سیستم های رایانه ای و هم از حیث حقوقی باید مورد توجه قرار گیرد. جهت جلوگیری از وقوع جرایم سایبری نسبت به خود، خانواده و به ویژه کودکان می توان اقداماتی را در راستای افزایش امنیت دستگاه های الکترونیکی، محیط های مجازی و اشخاص انجام داد.

به یاد داشته باشید وقتی از سیستم های رایانه ای نام برده می شود منظور کامپیوتر، لپ تاپ، موبایل و کلیه دستگاه های الکترونیکی شماست.

دسترسی فیزیکی:

۱- از سیستم هایی که دیگران به راحتی به آنها دسترسی دارند استفاده نکنید یا اطلاعات محرمانه را در آنها نگه داری نکنید.

۲- گاه گاه سیستم های رایانه ای تان را چک کنید تا مطمین شوید KEY LOGGER  به آنها وصل نشده است.

۳- آنتی ویروس معتبری را بر دستگاهتان نصب نموده و همیشه آن را آپدیت نگاه دارید.

۴- قبل از باز کردن هر فایل اجرایی ناآشنا بر روی سیستم تان آن را با آنتی ویروس بررسی کنید.

از طریق راههای زیر می توانید کامپیوتر و سایر وسایل الکترونیکی تان را ایمن کنید:

۱) از فایروال استفاده کنید تا بتوانید از دسترسی غیر مجاز جلوگیری کنید.

۲) مطمئن شوید سیستم اداره کننده دستگاه به روز است.

۳) روی browser از pop up blocker استفاده کنید.

۴) رمز عبور های قوی استفاده کنید و یک رمز عبور را برای سایتهای مختلف استفاده نکنید. رمز عبور قوی رمز عبوریست که از اعداد، حروف کوچک و بزرگ و space در آن استفاده شده باشد.

۵) وایرلس خود را ایمن کنید و هنگام استفاده از وایرلس های عمومی مراقب باشید.

۶) از سایتها و اپلیکیشن های معتبر استفاده کنید.

۷) از کلیک کردن بر روی لینک های ناشناس و مشکوک خودداری کنید.

۸) گاهی پیام هایی دریافت می کنید مبنی بر اینکه سیستم شما در خطر است و باید آنتی ویروس جدید نصب کنید و دستگاهتان آلوده شده است. سریعا pop up blocker  آنتی ویروس را چک کنید. اغلب این پیام ها و آنتی ویروس های پیشنهادی تقلبی اند و در صدد آلوده کردن دستگاه شما هستند.

۹) اگر کامپیوتر درخواست می کند تا پسورد یا رمز عبور را ذخیره کند اجازه ندهید. این رمز عبور ها به راحتی قابل دسترسی برای هکرها هستند. رمز عبورهایتان را روی کامپیوتر در ورد یا .. ذخیره نکنید.

۱۰) بهتر است از عبارت به عنوان رمز عبور استفاده کنید و برخی از واژگان آن را سخت کنید. به این صورت که از سمبل ها استفاده کنید.

۱۱) تنظیماتweb browser  (نرم افزاریست که برای استفاده از وبسایت ها استفاده می کنید) خود را دقیق انجام دهید تا هکر ها به راحتی به اطلاعاتش دسترسی پیدا نکنند.

۱۲) ابزارهای دسترسی به اینترنت تان را محافظت کنید؛ مثل مودم یا موبایل. نخست با استفاده از رمز قوی و سپس با خاموش کردن آن وقتی از آن استفاده نمی کنید.

۱۳) اگر از ADSL  یا مودم استفاده می کنید رمز پیش فرض را حتما تغییر دهید.

۱۴) برای اینترنت گوشی تان از رمز یاPIN   استفاده کنید.

۱۵) همه برنامه های تلفن همراه تان را به روز رسانی کنید.

۱۶) نرم افزارها را از منابع مطمین دانلود کنید.

۱۷)تنظیمات تان را در حالتی قرار دهید که قبل از اتصال به یک وای فای جدید تلفن همراه تان اجازه بگیرد.

۱۸) از وایرلس های عمومی جهت انجام امور مهم مانند پرداخت های اینترنتی استفاده نکنید.

۱۹) مواظب باشید مکان شما از طریق Gps و … منتشر نشود.

۲۰) برای وایرلس خود نیز رمز قوی انتخاب کنید و  از نامی که به راحتی معرف شما نباشد استفاده کنید.

۲۱) بر روی بله یا خیر در وبسایتی که نمی شناسید  کلیک نکنید.

۲۲) آدرس ایمیل تان را به اشخاص مطمین بدهید.

۲۳) رمز ایمیل تان را به طور مرتب تغییر دهید.

۲۴) در هنگام ساختن ایمیل اکانت، سوالات قابل تشخیصی را جهت بازیابی رمز عبور انتخاب نکنیم. چون از طریق پاسخ به سوالات Forget Password امکان بازیابی رمزمان وجود دارد.

۲۵) هیچ سایتی حق ندارد اطلاعات بانکی شما را مطالبه کند و در صورت نیاز به پرداخت اینترنتی باید به سایت های معتبر بانکی  وصل شوید. بهتر است با ساختار و آدرس سایت های بانکداری الکترونیکی آشنایی داشته باشید.

۲۶) در هنگام تعمیر سیستم های رایانه یا تلفن همراه و … بر کار تعمیر کار نظارت نمایید و تلاش کنید تا حد امکان مشکل در حضور شما حل شود. در صورتی که مجبور هستید دستگاه را به تعمیرکار بسپارید نسخه ای از اطلاعات را تهیه کنید و آنها را از روی دستگاه پاک کنید. جهت جلوگیری از بازیابی اطلاعات حذف شده از برنامه هایی نظیر eraser  استفاده کنید.

۲۷) مراقب اطلاعات ذخیره شده بر روی حافظه های قابل حمل خود باشیم. به ویژه اگر قرار است آنها را به رایانه افراد غریبه وصل کنیم تا قربانی  USB Dumper ها نشویم. رمزگذاری برای کول دیسک ها نمی تواند به طور قطعی از تخلیه اطلاعات آنها جلوگیری نماید.

مراقب باشید: 

۱-  مهندسی اجتماعی:

مهندسی اجتماعی روشی است که در آن افراد را فریب می دهد تا از اطلاعات غلط استفاده  کنید یا اطلاعات درست شما را اخذ کنند. از حقه هایی استفاده می کنند تا هشیاری شما را در برابر فریب ها کاهش دهند. برای مثال، وانمود می کنند از افراد مورد اعتماد شما هستند یا پیشنهاد جذابی به شما می دهند. روز به روز مجرمین پول و وقت بیشتری می گذارند تا در مورد طعمه هایشان، نامشان، عناوین، مسئولیت ها و همه اطلاعات مربوط به افراد را  به دست آورده و کسب اطلاعات کنند. با داستانی ساختگی، اما قابل باور تماس یا ایمیلی با افراد برقرار می کنند تا قانع شوند و اطلاعات درستشان را در اختیار آنها بگذارند. اکانت های شبکه های اجتماعی اطلاعات بسیاری را در خصوص وقایع، کنفرانسها، مقصد سفر و .. در اختیار می گذارند که می تواند مورد سواستفاده واقع گردد. پس مراقب اطلاعاتی که در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارید باشید. آدرس ایمیل یا اطلاعات شخصی تان را محرمانه نگه دارید. لازم نیست به تمام اطلاعاتی که سایت ها از ما می پرسند پاسخ دهیم. پس اطلاعات شخصی یا محرمانه خود را در هر سایتی وارد نکنیم. به سادگی برای در اختیار قراردادن رمز های مختلف مان به افراد اعتماد نکنیم.

۲- خودتان را در برابر ایمیل های مخرب محافظت کنید:

spam را  به کلی پاک کنید. میل الکترونیکی دور انداختنی را معمولا  spam  می گویند. در این قسمت آن دسته از پیامهای الکترونیکی موجودند که به ایمیل شما یا تلفن شما ارسال می شوند بدون اینکه درخواست کرده باشید. محتویات این پیامها متنوع اند. بعضی پیامها تبلیغ یک کسب و کار قانونی است. در حالی که بعضی از آنها در حال فریب شما برای کلیک کردن روی لینک سایتی جعلی است تا اطلاعات بانکی شما را به دست آورند و .. . بهترین راه این است که از ورود این ایمیل ها جلوگیری کنید.

۳- آدرس ایمیلتان را در سایتهای مختلف وارد نکنید و یک ایمیل مخصوص برای خرید های اینترنتی و .. داشته باشید.

۴- ایمیل شخصی  و کاری تان را جدا کنید.

۵- برخی کلاهبرداران باهوش اند و پیام هایشان ممکن است به inbox راه پیدا کند. بنابراین:

الف) اگر ارسال کننده را نمی شناسید یا انتظار ارسال پیام از آنها را ندارید ایمیل را باز نکنید و به طور جداگانه با ارسال کننده تماس بگیرید و از ارسال پیام توسط آنها و محتوی پیام آگاه شوید.

ب) اگر ایمیلی مستقیما به آدرس شما ارسال نشده یا نام تان را صحیح وارد نکرده به آن ایمیل اعتماد نکنید.

ج) این گونه ایمیل ها را پاسخ ندهید و برای دیگران ارسال نکنید.

د) مطمین شوید آنتی ویروس به روز رسانی شده ضد ویروس و ضد بدافزار و ضد جاسوس افزار نصب کرده اید و کلیه برنامه هایتان مرتبا به صورت خودکار به روز رسانی می شوند.

۶- اکانت ایمیل تان را محافظت کنید:

گوگل و یاهو از تایید دو مرحله ای استفاده می کنند. به این شکل که کاربر باید در دو مرحله احراز هویت کند تا به اکانت ایمیل دسترسی یابد. مثل استفاده از کدی که به موبایل شما ارسال می شود. این روش دسترسی به اکانت شما را دشوار می کند.

 • در هنگام استفاده از وبسایت ها برای مطالعه قوانین و شرایط استفاده از آنها وقت بگذارید. از سایتهایی که قوانین و شرایط استفاده را قید نکرده اند یا به کاربران اجازه می دهند به صورت ناشناس با یکدیگر ارتباط بر قرار کنند استفاده نکنید.
 • مراقب باشید کلاهبردارها سعی می کنند از احساساتتان سواستفاده کنند. از ملاقات شخصی با آنها بپرهیزید آنها وانمود می کنند شما را می شناسند یا از مراکز معتبر دولتی هستند و … .

در شبکه های اجتماعی مراقب باشید:

الف)  از رمز عبور های قوی استفاده کنید.

ب) در هنگام انتشار پست ها دقت کنید. آیا دوست دارید آن عکس یا اطلاعات در اخبار منتشر شود؟ اگر پاسخ شماخیر است در ارسال آن پست تجدیدنظر کنید.

ج) مراقب تبلیغاتی که برایتان ظاهر می شود باشید. این کسب و کارها لزوما قانونی نیستند.

د) در مورد اطلاعاتی که برای ایمنی شما و اطرافیان تان مهم است بیشتر دقت کنید. مثل: تاریخ های تولد، آدرس ها، کارهای روزانه، برنامه تعطیلات، مدرسه بچه ها، عکس ها.

ن) مراقب اظهار نظر در مورد اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر باشید.

و) برای شبکه های اجتماعی تان از ایمیل متفاوتی استفاده کنید.

از پول تان در فضای سایبری مراقبت کنید:

۱- مراقب کلیه امور مالی که از طریق اینترنت انجام می دهید باشید و اگر در نهایت در تردید ماندید از تراکنش مالی اینترنتی خودداری کنید.

۲- اقداماتی وجود دارد که شما را مطمئن کند:

الف) باید آدرس وبسایت یا url با https  آغاز شود نهhttP   و آیکون کلید روی صفحه نمایش داده می شود. ( در نظر داشته باشید این کار فقط روند واریز مطمینی را تضمیمن می کند و هویت وبسایت را تضمین نمی نماید.)

۳- مراقب باشید آدرس وبسایت دقیقا آدرس وبسایت مورد نظر شما باشد و نه مشابه آن.

۴- در هنگام خرید آنلاین مراقب باشید اگر:

الف) وبسایت مشکوک یا غیر حرفه ای به نظر می رسد.

ب) تخفیف هایی که به طور اغراق آمیزی مناسب هستند ارایه می دهد.

 • تصور می کنید کالایی را که برایش پول می پردازید دریافت نخواهید کرد.
 • مشخصات فروشنده و تماسش را چک کنید.

پ) مطمین شوید چه چیزی را خریداری می کنید سایز و جنس و رنگ و … را دقیقا بررسی کنید.

 • به کلیه قوانین سایت و شرایط باز پس گیری کالا و …  توجه کنید.
 • مطمین شوید دقیقا چه مقدار باید بپردازید. شاید پولی از شما گرفته شود که نمیدانید اعم از هزینه کالا و حمل و ..
 • تا جایی که امکان دارد از پیش واریز کردن بپرهیزید و برای مثال از پرداخت در محل استفاده کنید.
 • مراقب باشید به روشی که در سایت گفته شده خرید نمایید و الا سایت مسیولیتی در قبال خرید شما ندارد.
 • مشخصات کارت بانکی تان را در ایمیل و پیامک ارسال نکنید.
 • از تراکنش خود پرینت بگیرید.
 • اگر در حین انجام تراکنش پیام دیگری در صفحه ظاهر شد از وارد کردن اطلاعاتتان خودداری کنید و browser  را سریعا ببندید.

مراقب فیشینگ باشید:

الف)  هیچگاه روی لینک های ایمیل ناخواسته کلیک نکنید یا اطلاعاتتان را برای این ایمیل ها ارسال نکنید هر چقدر واقعی و قانونی به نظر برسند.

ب) مراقب اطلاعات شخصی و هویتی خود در اینترنت باشید:

۱- به راحتی کلیه اطلاعات شخصی تان را در اختیار عموم قرار ندهید و تنظیمات امنیت را در اکانت هایتان مرتب چک کنید و نرم افزارهای امنیتی کامپیوترتان را به روز رسانی نمایید.

۲- اطلاعات شخصی تان را با اشخاصی که نمی شناسید به اشتراک نگذارید.

۳- در شبکه های اجتماعی اشخاص غریبه را دنبال نکنید و اجازه ندهید آنها شمار را دنبال کنند و به درخواست شان پاسخ منفی بدهید.

۴- از کامیپوترهای عمومی یا وای فای عمومی استفاده نکنید و اگر مجبور به استفاده شدید حتما از برنامه خارج شوید. Web browser  را ببندید و  تاریخچه  browser را پاک کنید.

۵- شما اطلاعات شخصی تان را در خیابان به غریبه ها نمی دهید پس در اینترنت نیز اینکار را نکنید.

۶- اگر اطلاعات شخصی تان بر کاغذی درج شده آن را دور نیندازید، بلکه ریز ریز کنید.

۷- فعالیت کارت بانکی تان را چک کنید.

۸- مراقب باشید که وبسایت ها و شبکه های مختلف چه اطلاعاتی را در مورد شما نگهداری می کنند.

۹- شبکه های اجتماعی تان را در حالت private   فقط دوستان قرار دهید.

۱۰- برای هر شبکه اجتماعی یک ایمیل مجزا داشته باشید.

۱۱- برای هر شبکه اجتماعی رمز عبور متفاوتی داشته باشید.

مراقبت از کودکان در فضای سایبری و در برابر مجرمین سایبری:  

اینترنت فضایی را ایجاد کرده که افراد می توانند محتویات و مطالب غیر قانونی و نامناسب را در آن از طریق شبکه های اجتماعی، وبسایت ها و … انتشار دهند. بچه ها ممکن است تصادفی با این محتویات رو به رو شوند؛ مثلا با تایپ اشتباه یک آدرس اینترنتی یا با کلیک کردن بر روی لینک یک ایمیل و… . این موضوع ممکن است به سلامت روانی کودکان آسیب های جدی رساند.

این اقدامات را لازم است برای حفاظت از کودکان در نظر بگیرید:

۱) آنتی ویروس و آنتی جاسوس بر روی کامپیوتر نصب کنید.

۲) از فیلتر ها و حالت جستجوی امن استفاده کنید و دلیل آن را برای کودک تان توضیح دهید

۳) با کودکان تان صحبت کنید و توضیح دهید اگر با محتویات ناراحت کننده مواجه شدند به شما اطلاع دهند.

۴) اگر کودک تان محتویات نامناسب را می بیند او را نزد روانشناس کودک ببرید.

با انجام اقدامات لازم در جهت پیشگیری از جرایم سایبری هم به میزان قابل توجهی از وقوع جرایم رایانه ای جلویگیری می گردد و هم به مقدار زیادی هزینه های افراد و دستگاه قضایی کاهش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code