مسائل حقوقی استارتاپ ها

الزامات حقوقی استارتاپ ها

امروز در ایران نیز پا به پای دهکده جهانی شاهد رشد روز افزون استارتاپ ها در حوزه های مختلف هستیم. اما همه این استارتاپ ها در ایران و دنیا موفق نمی شوند و بسیاری در مراحل اولیه شکست می خورند. یکی از مهم ترین عوامل شکست استارتاپ ها به ویژه در ایران عدم آشنایی مدیران و بنیان گذاران کسب و کارهای الکترونیکی نوپا با مسائل حقوقی استارتاپ هاست.

استفاده از مشاور حقوقی استارتاپ و وکیل استارتاپ که در حوزه حقوق استارتاپ ها صاحب تخصص و تجربه هستند تا حد زیادی می تواند این مشکلات را مرتفع و به رشد و توسعه استارتاپ یا کسب و کار الکترونیکی کمک نماید. از این طریق هزینه های حقوقی بعدی نیز کاهش می یابد. در یادداشتی با موضوع هزینه های حقوقی استارتاپ ها این موضوع تشریح شده است.

 مسائل حقوقی که استارتاپ ها باید بدانند:

۱- مجوزهای قانونی:

قبل از شروع به هر اقدامی باید مجوز های قانونی لازم از مراجع قانونی اخذ گردد و در نظر داشت که فعالیت مورد نظر در کشور ما قانونیست یا خیر. ممکن است برخی استارتاپ ها به تقلید از استارتاپ های غربی کسب و کاری را آغاز کنند که در ایران ممنوع باشد و یا مجوز های مربوطه اخذ نشده باشد و این گونه علاوه بر اتلاف منابع مالی و فکری، با مسئولیت کیفری در خصوص موضوع مواجه خواهند شد.

۲- نام دامنه: 

مفهوم نام دامنه امروزه برای همگان و به ویژه کسانی که در این راه قدم گذاشته اند آشناست. انتخاب نام دامنه مناسب صرف نظر از مسائل برندینگ متضمن مسائل حقوقی نیز هست.

نام دامنه از سوی چه کسی ثبت شود و اینکه این موضوع چه مسئولیت هایی برای دارنده دارد، چه نکاتی را در انتخاب نام دامنه باید رعایت کرد تا مرتکب نقض حقوق دیگران و در واقع مرتکب جرم نقض حقوق نام دامنه نشد و اگر دیگری حقوق مربوط به نام دامنه استارتاپ را نقض کرد چه باید کرد از مهم ترین مسائلی است که استارتاپ ها باید در نظر بگیرند.

۳- برند یا علامت تجاری:

برند یا علامت تجاری از مهم ترین عوامل رشد یک کسب و کار و به نوعی تضمین کننده حیات آن است. در انتخاب برند هم چون نام دامنه باید حقوق دیگران را در نظر گرفت و مراقب سو استفاده هایی که ممکن است از برند یا علامت تجاری شود بود و در صورت لزوم اقدامات قانونی لازم را به عمل آورد. نقض حقوق برند یا علامت تجاری از جرایم رایج علیه استارتاپ هاست.

۴- مالکیت فکری:

علاوه بر نام دامنه و برند مواردی چون ایده، اختراع، طرح و …  جدید نیز معمولا در هر استارتاپ کم و بیش وجود دارد که نیازمند ثبت و مراقبت قانونی هستند. نقض هر یک از این حقوق نیز جرم است و نیازمند اقدامات قضایی می باشد.

۵- قرارداد های فناوری اطلاعات:

جهت تاسیس یک استارتاپ، جذب سرمایه برای استارتاپ و تنظیم روابط میان شرکا و کارکنان و برای بسیاری از موارد دیگر قرارداد های مختلف مهمی به ویژه در ابتدای راه لازم است که می تواند سرنوشت یک کسب و کار و هم چنین صاحبان ایده و سرمایه را رقم بزند.

بارها عنوان کرده ایم استفاده از نمونه قرارداد ها نمی تواند راه گشای مسائل ویژه و منحصر به فرد یک کسب و کار باشد و باید هر قرارداد زیر نظر وکیل استارتاپ تنظیم و منعقد گردد.

از جمله قرارداد های مهم: قراردادهای عدم افشای اطلاعات یا NDA، قرارداد طراحی وب سایت و سئو، قرارداد عدم رقابت و … می باشد.

۶- ثبت شرکت:

کسب و کارهای الکترونیکی نوپا در ابتدا نیازی به ثبت شرکت جهت شروع کار ندارند، اما با پیشرفت کار تنظیم دقیق اساسنامه و تعیین قالب مناسب برای شرکت و ثبت آن از مسائلی است که باید مورد توجه قرار گیرد و زیر نظر وکیل استارتاپ انجام شود.

۷- حقوق کار: 

هر استارتاپ با هر تعداد کارمند و کارگر موظف به رعایت حقوق کار، تنظیم قرارداد مبتنی بر قانون کار و پرداخت حق بیمه کارکنان می باشد. تنظیم قرارداد مناسب جهت پیشگیری از مشکلات بعدی و هم چنین حل و فصل موارد مربوط به اداره کار که اغلب کسب و کارها کم و بیش با آن مواجه می شوند از دیگر مواردی است که ضرورت مشاوره حقوقی برای استارتاپ را نشان می دهد.

۸- کاربران و مشتریان: 

تنظیم قرارداد الکترونیکی دقیق جهت مشخص نمودن روابط یک استارتاپ با کاربران و مشتریان خود به ویژه در مورد پلتفرم ها امری حیاتیست.

در این قرارداد حقوق و تکالیف استارتاپ نسبت به کاربران و مشتریان و هم چنین حقوق و تعهدات مشتریان و کاربران نسبت به استارتاپ جهت جلوگیری از مشکلات بعدی مشخص می گردد. برای مثال، حد و مرزهای قانونی در بیان نظرات، در روابط بین کاربران و … مشخص می شود.

۹- قوانین مالیاتی:

تنظیم و ارسال اظهارنامه های مالیاتی، نگهداری از دفاتر قانونی، مالیات بر ارزش افزوده و … از مسائل مالیاتی هستند که کلیه شرکت ها موظف به رعایت آن می باشند.

۱۰-تبلیغات:

یکی از مهم ترین اقدامات هر استارتاپ جهت توسعه و کسب درآمد انجام تبلیغات و دیجیتال مارکتینگ است که این موضوع نیز آشنایی کاملی با قوانین مفصل در حوزه تبلیغات را می طلبد.

۱۱- جرایم رایانه ای: 

یکی از مشکلاتی که ممکن است رقبا یا مجرمین سایبری جهت کسب منافع مالی برای استارتاپ ها ایجاد نمایند حملات سایبری مانند دیداس و … و جرایم سایبری مانند نقض حقوق برند … است. این مشکل هزینه های گزافی را به استارتاپ ها تحمیل می نماید که در یادداشت دیگری با عنوان «آیا می دانید حملات سایبری برای استارتاپ ها چه هزینه های هنگفتی دارد» بدان پرداخته شده است.

قطعا در کلیه این موارد ابتدا پیشگیری مانند رعایت موارد امنیتی برای حفاظت از وب سایت و داده ها و هم چنین رعایت موارد حقوقی مانند ثبت برند و اختراع و … می باشد؛ اما در صورت مواجهه پیگیری تخصصی قانونی با این موضوع امری است که نیازمند وکلای متخصص در حوزه حقوق استارتاپ ها می باشد.

دادآر با ارائه خدمات تخصصی در حوزه مشاوره حقوقی استارتاپ ها، تنظیم قراردادهای فناوری اطلاعات، وکالت استارتاپ ها و وکالت در زمینه جرایم رایانه ای می تواند وکیل استارتاپ و وکیل سایبری مورد نیاز شما باشد. جهت بهره مندی از خدمات حقوقی ما درخواست خود را ثبت کنید. 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code