هزینه های حقوقی استارتاپ ها

آیا می دانید هر کسب و کار طی دوران فعالیت خود با چه دعاوی حقوقی در دادگاه ها روبرو می شود؟ این دعاوی چقدر زمان بر هستند؟ و هزینه طرح و پیگیری آنها و خسارات ناشی از آنها برای یک استارتاپ چقدر خواهد بود؟

 

هزینه های حقوقی استارتاپ ها

متاسفانه تحقیقات درستی در زمینه میزان خسارات ناشی از مشکلات حقوقی و دعاوی به استارتاپ ها در ایران صورت نگرفته است و آمار دقیقی در این مورد وجود ندارد؛ اما با بررسی چند عامل این موضوع قابل تخمین و همچنین قابل پیشگیری است.

هزینه های حقوقی دعاوی استارتاپ ها:

۱-  هزینه های دادرسی دادگاه ها و  تعرفه های خدمات قضایی.

۲- زمان نسبتا طولانی رسیدگی به پرونده های قضایی و اداری در بسیاری از موارد.

۳- خسارات مادی و معنوی وارده به نام و برند تجاری استارتاپ ها که ناشی از این دعاوی هستند و اغلب قابل مطالبه در دادگاه ها نمی باشند و یا در صورت مطالبه در بسیاری از موارد زمان زیادی برای به نتیجه رسیدن آنها لازم است و در این روند منافع بسیاری از دست خواهد رفت یا ضررهای بسیاری به کسب و کار وارد خواهد شد.

۴- حق الوکاله وکیل در پرونده ها که بسته به توافق طرفین ارقام متفاوتی است.

مجموع این هزینه ها برای هر کسب و کاری به ویژه استارتاپ های نوپا مبلغ قابل توجهی خواهد بود. به علاوه، باید در نظر داشت در بسیاری از موارد مشکلات قانونی و عدم امکان رفع آنها یا زمان بر بودن رفع آنها مانند نقض حقوق ناشی از نام تجاری،نقض برند، مجوزها، امور مالیاتی و … می تواند از دلایل مهم شکست کسب و کارهای الکترونیکی باشد.

کاهش هزینه های حقوقی استارتاپ ها:

درست است امروزه نمونه های قرارداد ها و مشاوره های موردی اینترنتی به صورت رایگان و یا با هزینه اندک رواج یافته، اما بهتر است در نظر داشته باشید همواره موقعیت ها و مسایل متنوعی در قرارداد های مختلف و مشاوره های متعدد باید در نظر گرفته شوند تا از طرح دعاوی جدی در دادگاه ها  و هزینه های بعدی جلوگیری به عمل آید.

همین امر در کنار هر استارتاپ ضرورت همراهی وکیل سایبری جهت مشاوره های حقوقی دقیق و پیوسته و همچنین تنظیم قرارداد های مورد نیاز به طور خاص جهت موفقیت و توسعه یک کسب و کار را نشان می دهد.

قطعا هزینه این دسته از خدمات حقوقی کمتر بوده و در بلند مدت سرمایه گذاری در این بخش کاهش کلی هزینه ها را در پی خواهد داشت. خدمات حقوقی پیشگیرانه نه تنها از دعاوی حقوقی بعدی پیشگیری می نماید، بلکه می تواند از برخی جرایم سایبری که پیوسته استارتاپ ها را تهدید می کند جلوگیری نماید.

 

جهت دریافت خدمات حقوقی مشاوره، تنظیم قرارداد و … به صورت تخصصی در حوزه استارتاپ ها می توانید با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code