آیا آپ هک شده است؟

هک آپابتدا در پاسخ به این سوال که آیا اپلیکیشن آپ هک شده است؟ باید گفت؛ روز گذشته شایعه ای در شبکه های اجتماعی مبنی بر هک شدن اپلیکیشن آپ و افشای مشخصات کارت بانکی استفاده کنندگان این نرم افزار منتشر شد که از سوی این اپ تکذیب گردید.

با این حال هر چند در گذشته به موضوع تعریف، مجازات و رویه قضایی در خصوص دسترسی غیر مجاز یا هک پرداخته ایم؛ این شایعه فرصت مناسبی را فراهم کرد تا به موضوع مسئولیت حقوقی و کیفری اپلیکیشن ها در برابر هک اطلاعات کاربران شیوه های هک شدن اپلیکیشن ها پرداخته شود. هم چنین پس از بررسی شایع ترین شیوه های هک، بررسی خواهیم کرد پس از مورد هک واقع شدن چه اقداماتی باید انجام داد.

مسئولیت حقوقی و کیفری اپلیکیشن ها در برابر هک اطلاعات کاربران: 

این شایعه سوالاتی جدی را مطرح می نماید که اپلیکیشن هایی که به هر دلیل اطلاعات بانکی اشخاص را در اختیار دارند در صورت هک شدن و انتشار واقعی اطلاعات حساب ها و کارت های بانکی افراد در برابر کاربران از لحاظ حقوق جزا قابل مجازات هستند؟ آیا از لحاظ حقوق مدنی می توان آنها را مسئول جبران ضرر و زیان کاربران دانست؟

از نظر کیفری، به نظر می رسد مطابق قوانین موجود در صورتی که موارد امنیتی از سوی نرم افزارها رعایت شده باشد امکان در نظر گرفتن مسئولیت کیفری برای آنها وجود ندارد؛ اما اگر این موارد از سوی آنها رعایت نشده باشد به دلیل سهل انگاری در چنین امر خطیری تعقیب کیفری مسئولین دور از ذهن نیست.

از نظر حقوقی نیز، با توجه به میزان تقصیر نرم افزارها و رعایت موارد امنیتی می توان برای آنها در جبران ضرر و زیان کاربران مسئولیت قائل شد. هر چند این امر از مسئولیت هکرها نخواهد کاست.

رایج ترین شیوه های هک یا دسترسی غیر مجاز:

۱- استفاده از تروجان ها: تروجان ها بدافزارهایی هستند که گاه در قالب اپلیکیشن های دیگر به موبایل شما راه پیدا کرده و امکان دسترسی به هکرها را می دهند.

۲- فیشینگ: کلیه شیوه هایی هم چون وب سایت های جعلی و … که از طریق آن هکر ها افراد را فریب داده و اطلاعات کارت بانکی شان و سپس پول های موجود در حسابشان را سرقت می کنند.

۳- استفاده از کی لاگر ها: این ها نیز نوعی بدافزار هستند که اطلاعات وارده شده به کیبورد یا صفحه کلید کامپیوتر و تلفن همراه را ذخیره و برای هکر ارسال می کنند.

پس از هک شدن چه باید کرد؟

۱- ابتدا رمز دوم کارت بانکی خود را عوض کنید. در صورتی که حساب شما متعلق به بانک هایی است که امکان استفاده از خدمات رمز یک بار مصرف را فراهم کرده اند بهتر است رمز یک بار مصرف خود را فعال نمایید.

۲-اگر از این رمز برای کارت های دیگری استفاده کرده اید آنها را نیز تغییر دهید.

۳- بررسی کنید که دقیقا چه میزان خساراتی به شما وارد شده و پرینت حساب خود را تهیه کنید.

۴- بهتر است اگر قبلا پیامک کارت بانکی خود را فعال نکرده اید در اسرع وقت برای حساب هایتان خدمات پیامک را فعال کنید تا از هر تغییری در حساب های بانکی تان در آینده سریعا مطلع شوید.

۵- با استفاده از مشاوره حقوقی شخصا و یا با کمک وکیل جهت شکایت در دادسرای جرایم رایانه ای سریعا اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code