آیا صدا و فیلم مدرک است؟

آیا صدا مدرک است؟

گوش دادن و ضبط صدای مکالمات خصوصی یا ضبط فیلم و تصاویر دیگران بدون کسب اجازه و بدون اطلاع آنها همان شنود و استراق سمع  و امری غیر قانونیست.  این موضوع خود سوال دیگری را ایجاد می نماید و آن اینکه آیا ضبط صدا و فیلم جرم است؟ با توجه به اینکه استراق سمع از زمان های بسیار دور و در اشکال متفاوت وجود داشته است؛ در هنگام تدوین قوانین در قانون اساسی و قوانین و مقررات جزایی کشورمان مورد توجه قرار گرفته است. به همین دلیل اصل ۲۵ قانون اساسی ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی، تلگرام و تلفکس دیگران را بدون مجوز قانونی استراق سمع و ممنوع دانسته است.

به علاوه، به موجب ماده ۵۸۲ قانون تعزیرات شنود غیر مجاز نامه ها و مکالمات و …  را به طور ویژه برای کارکنان دولت مستحق حبس از یک تا سه سال و جزای نقدی از شش تا هجده میلیون ریال دانسته است.

جرم شنود در قانون جرایم رایانه ای:

ماده ۲ قانون جرایم رایانه ای جرم شنود یا استراق سمع را در خصوص همه اشخاص حقیقی و حقوقی و در همه بسترهای ممکن سایبری اعم از سامانه های رایانه ای، مخابراتی، امواج الکترومغناطیسی و نوری توسعه داده است.

مجازات شنود رایانه ای:

مجازات جرم شنود رایانه ای حبس از شش ماه تا دو سال و یا جزای نقدی از ده میلیون (۱۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات بسته به نظر قاضی می باشد.

شنود قانونی:

موارد مجاز شنود در ماده ۱۵۰ قانون آیین دادرسی کیفری احصا شده اند:

۱- مواردی که به امنیت داخلی و خارجی مربوط می شوند.

۲- جهت کشف جرایم موجب مجازات سلب حیات، جرایم موجب حبس ابد، جرایم موجب مجازات قطع عضو و جنایات عمدی علیه تمامیت جسمانی با میزان نصف دیه کامل یا بیش از آن و جرایم موجب مجازات تعزیری درجه سه و بالاتر با موافقت رئیس کل دادگستری استان و با تعیین مدت و دفعات.

آیا صدا و فیلم مدرک است؟ 

۱- با توجه به اینکه ضبط مکالمات و فیلم خصوصی دیگران بدون مجوز قانونی جرم است؛ تحصیل دلیل از این راه ارزش قضایی ندارد و رویه قضایی ترتیب اثری به این موارد نداده است.

۲- با توجه به اینکه نرم افزارهای مختلفی ایجاد شده اند که صدا و تصاویر افراد را به دقت شبیه سازی می کنند ارزش گذاری تصویر یا فیلم ضبط شده از دیگران در بسیاری از موارد بدون وجود دلایل دیگر نمی تواند اثبات کننده مدعایی باشد یا دلیل محسوب شود.

۳- ضبط مکالمات و فیلم با مجوز قانونی، مانند دوربین های مدار بسته در صورتی که دلیل دیگری صحت آنها را مورد خدشه قرار ندهد می تواند اماره قضایی باشد.

از کجا بفهمید موبایل شما شنود می شود؟

۱- بررسی باتری تلفن همراه جهت کشف دستگاه شنود.

۲- بررسی تماس های ورودی و پیامک های غیر عادی در تلفن همراه.

۳- بررسی نرم افزارهای موجود بر تلفن همراه و کارایی هر یک.

چگونه از استراق سمع تلفن همراه جلوگیری کنیم؟

۱- عدم استفاده از وای فای عمومی و رایگان.

۲- عدم رها کردن تلفن همراه در مکان های عمومی و … .

۳- اجتناب از خرید تلفن همراه دست دوم.

4 Comments

 1. سلام وقت بخیر لطفا جواب منو بدین، ایمیل بفرمائید.
  سئوال من اینه که تفاوت نشر اکاذیب با افشای حقیقت در فضای مجازی چیه.. من میدونم نشر اکاذیب چی هست، اما سئوال این است که افشای حقیقت آیا جرم هست؟؟؟
  Sami.soleiman@yahoo.com

  لطفا خواهشا جواب بدین

  1. سلام . افشای حقیقت در قالب افشای اسرار افراد به موجب ماده ۱۷ قانون جرایم رایانه ای می تواند مجازات حبس و جزای نقدی برای مرتکب داشته باشد.
   موفق باشید

 2. سلام آیا فروش محصولات مجازی رایگان تخلف محسوب میشه؟ اخطاریه ای از پلیس فتا برای من ایمیل شده به این مضمون (
  با توجه به شکایات متعدد از وبگاه شما، لطفا در اسرع وقت وبگاه خود را از دسترس خارج کرده و در غیر این صورت با همراه داشتن کارت شناسایی به پلیس فتا تهران بزرگ مراجعه حضوری داشته باشید و نسبت به حکم صادره اعتراض کنید.
  موارد تخلف: اقدام به فروش محصولات مجازی رایگان) این در صورتی است که سایت های بسیاری سال ها در این زمینه فعالیت میکنن و احتمال قریب به یقین میدونم کار یکی از همین سایت ها میتونه باشه در ضمن میخواستم بپرسم این مسئله انقدر جدی هست که برای من احضاریه بفرستند…ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. با سلام
   اقدام شما می تواند مصداق زیر فروشی باشد و زیر فروشی تخلف است. البته بهتر است شکات و علل شکایت را دقیق تر پیگیری کنید تا دفاعیات بهتری بتوانید مطرح نمایید. بسته به محصول فروشی شما نیز دارد. آیا حقوق تولید کننده و حقوق مالکیت فکری، برند و … رعایت شده است؟ همه این موارد نیازمند بررسی دقیق تر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code