آیا بیت کوین در ایران قانونی است؟

ارز دیجیتال قانونیست؟

 

یکی از مهم ترین دغدغه هایی که فناوری امروز برای کاربران در سراسر جهان و ایران برای کاربران ایجاد کرده این سوال است:«آیا خرید، فروش و استخراج بیت کوین قانونیست؟» این پرسش در مورد سایر ارزهای دیجیتالی که مرتبا به تعداد آنها افزوده می شود نیز وجود دارد.

بهتر است بدانید در دنیا هنوز ابهامات بسیاری در مورد ساز و کار ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین وجود دارد و رویه واحدی از نظر قانونی در برخورد با این نوع ارزها هنوز ایجاد نشده است. حتی در کشوری مانند آمریکا هر ایالت رویه متفاوتی را در این مورد دنبال می کند.

موانع قانونی شدن بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال:

یکی از مهم ترین دغدغه های دولتمردان در سراسر دنیا در خصوص ارزهای دیجیتال و  قانونی شدن بیت کوین یا سایر ارزها وجود دارد مساله ناشناختگی کاربران و امکان جابجایی مبالغ هنگفت بدون پرداخت مالیات و  بدون امکان رد یابی کاربران به خصوص در مورد مجرمین می باشد.

در کشور ما یکی از مهمترین دغدغه ها برق مصرفی صنعت استخراج بیت کوین است که بحث های زیادی را به دنبال داشته و مسیولین در صدد یافتن راه های منطقی برای حل این معضل هستند.

بیت کوین قانونیست؟

در کشور ما مدت زمان بسیاری است نهادهای مختلف مربوط مانند بانک مرکزی، وازرت ارتباطات و کمیسیون اقتصادی مجلس در تلاش برای تبیین ساز و کارهای قانونی مناسب جهت استخراج و خرید وفروش بیت کوین هستند.

آنچه در قانون ایران منع شده بود صرفا ورود دستگاه های ماینر جهت استخراج بیت کوین بود. هر چند متاسفانه این دستگاه ها به طور قاچاق وارد کشور می شدند. در اینجا تا کنون از بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال به عنوان وسیله پرداخت استفاده نشده است؛ اما خرید و فروش خود این ارزها مورد توجه روز افزون همگان می باشد.

به تازگی، هیات وزیران طی مصوبه ای استخراج بیت کوین را به عنوان فعالیتی صنعتی پذیرفت، اما اعلام نمود تولید کنندگان حق خرید و فروش بیت کوین را ندارند و هم چنین اعلام کرد ریسک این کار بر عهده تولید کننده است و حمایتی از ان صورت نخواهد گرفت. هم چنین مقرر شد؛ از آن جهت مبادلات در داخل کشور استفاده نشود.

یکی از مهم ترین سوالاتی که مرتبا از گروه حقوقی دادآر پرسیده می شود این است که آیا دعاوی مربوط به خرید و فروش بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتالی قانونی و قابل طرح اند؟ و اینکه آیا از نظر فنی امکان ردیابی کیف پول ها وجود دارد؟

در پاسخ به این سوالات باید گفت هرگونه دعاوی در خصوص خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال توسط غیر تولید کنندگان در ایران قانونیست و قابلیت طرح دارد.

هم چنین امکان شناسایی کیف پول های بیت کوین به طرق مختلف وجود دارد؛ مگر با روش های خاص امنیت و حریم خصوصی این کیف پول ها افزایش پیدا کرده باشد. در مورد سایر ارزهای دیجیتال بسته به مورد این موضوع می تواند متفاوت و گاه غیر ممکن باشد.

در هر حال با توجه به ویژگی های خاص بیت کوین و به طور کلی ارزهای دیجیتال بهتر است قبل از ورود به این عرصه ابتدا آشنایی خوبی در مورد ارزهای دیجیتال بدست آورید و جهت خرید و فروش از طریق سایتها و کیف پول های معتبر اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code