پولشویی اینترنتی

امروزه با گسترش استفاده از اینترنت، شبکه های مجازی، ارزهای دیجیتالی و اموری از این دست دولت ها به ویژه در ایران نگرانی های بسیاری در خصوص ارتکاب جرایم سنگینی مانند پولشویی  و به ویژه پول شویی اینترنتی وجود دارد.

در نوردیدن مرزهای جغرافیایی، سرعت نقل و انتقالات مالی، احتمال پنهان نگاه داشتن هویت  و ناشناس ماندن از مسایلی است است که به دلیل ویژگی های خاص اینترنت و فضای سایبری امکان ارتکاب جرایم سایبری را در سطحی وسیعتر بعضا بیشتر و به دلیل فنی بودن موضوع دستگیری مجرمان را دشوار تر و حافظان نظم عمومی را نگران تر نموده است.

پولشویی اینترنتی چیست؟

در قانون ایران بین روش های سنتی و اینترنتی  پولشویی تفکیکی وجود ندارد و مجازات هر دو یکی است. کلیه اعمال فیزیکی یا الکترونیکی و اینترنتی که منجر به پنهان کردن منشا مجرمانه پول شود و هم چنین تحصیل و استفاده از درآمد ناشی از جرم پولشویی است. مانند سرمایه گذاری پول های ناشی از فروش مواد مخدر در تجارت های قانونی، خرید و فروش املاک با پول های حاصل از فروش غیر قانونی اسلحه و اموری مشابه.

بنابراین اقدامی مانند کارت به کارت کردن ساده پول ناشی از اعمال مجرمانه نمی تواند مصداق پول شویی باشد. اما جابجایی پول های غیر قانونی در سایت ها و کسب و کارهای قانونی جهت مخفی کردن منشا پول پولشویی است.

مجازات پولشویی اینترنتی چیست؟

به موجب قانون اصلاح قانون مبارزه با پولشویی حبس تعزیری درجه چهار (حبس از پنج تا ده سال)  یا پنج(حبس از دو تا پنج سال) بسته به میزان پول مورد پولشویی واقع شده و جزای نقدی معادل پول مذکور و هم چنین توقیف اموال و  دارایی ها از دیگر مجازات های درنظر گرفته شده برای این جرم در کنار مجازات جرم اصلی می باشد.

 

مجازات پولشویی اینترنتی چیست؟

 

با توجه به پیچیدگی های این دسته از جرایم بهتر است قبل از هر اقدامی در این باره با وکلای سایبری گروه حقوقی دادآر جهت مشاوره حقوقی تماس بگیرید و از انجام اقدامات شتاب زده پرهیز نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code