آیا مدلینگ جرم است؟!

مجازات مدلینگ

 

امروزه به دلیل اتفاقاتی که در عرصه مدلینگ رخ داده این سوال مطرح است: مدلینگ؛ جرم یا حرفه؟!  مدلینگ یکی از کارهایی است که بین همه و خصوصا جوان ها در ایران و سراسر جهان از محبوبیت خاصی برخوردار است و نه تنها محدود به قشر خاصی نیست و  زنان و مردان در اصناف مختلف به نوعی آن را مورد توجه قرار می دهند، بلکه محدود به رده سنی خاصی نیز نیست. مدلینگ مسن ها و به ویزه مدلینگ کودکان نیز بسیار شایع شده است.

لااقل در کشور ما مدلینگ برای همه مدل ها درآمد زیادی ندارد و برخی صرفا به دلیل محبوبیت و دیده شدن اقدام به این کار می کنند. با این حال متاسفانه در این عرصه اتفاقاتی رخ داده که به بازداشت و محکومیت برخی مدل ها -که در شبکه های اجتماعی به ویژه اینستاگرام مشغول به فعالیت بوده اند- منجر شده است.

با توجه به این که بسیاری از الگوها و افراد محبوب و مشهور از جمله هنرمندان و ورزشکاران به مدلینگ نیز می پردازند و تبلیغات بسیاری از برندها بر مبنای مدلینگ است این امر ضرورت بررسی حقوقی موضوع را یادآوری می نماید.

 

مدلینگ؛ جرم یا حرفه؟

در ابتدا لازم به تذکر است که بر اساس اصل قانونی بودن جرم و مجازات فقط در صورتی می توان برای عملی مجازات تعیین کرد که در قانون صراحتا جرم دانسته شود. در خصوص مدلینگ چنین اتفاقی نیفتاده است. بنابراین چنان که در عرف نیز پذیرفته شده و بسیاری از افراد و شخصیت ها بدان مشغولند مدلینگ برای زنان و مردان بزرگسال و مسن می تواند حرفه باشد.

 

مدلینگ بزرگسالان:

مشکلی که از نظر قانونی ممکن است برای مدل ها در ایران پیش بیاید تقلید از مدل های غربی و انجام برخی اقدامات مجرمانه در قالب فعالیت مدلینگ می باشد.

برای مثال:

۱- تظاهر به عمل حرام در عموم به موجب ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی مجازاتی معادل حبس از ده روز تا دوماه و یا تا ۷۴ ضربه شلاق برای مرتکب دارد. بنابراین اگر عکسهای منتشر شده در اینستاگرام از فردی توسط خودش در صفحات عمومی به نحوی باشد که از نظر شرعی فعل حرامی را نشان دهد از حیث این ماده صاحب عکس قابل تعقیب می باشد.

۲- در صورتی که عکس های یک مدل به حدی باشد که بتوان به موجب قانون جرایم رایانه ای عنوان مستهجن یا مبتذل را بر آن اطلاق کرد از این بابت فرد مجازاتی معادل حبس از نود و یک روز تا دو سال و یا جزای نقدی تا چهل میلیون ریال یا هر دو را خواهد داشت.

باید توجه کرد تعریف مستهجن و مبتذل در قانون به طور دقیق مشخص شده و این موضوع را نمی توان به تفسیر شخصی افراد واگذار کرد. مستهجن تصاویری است که برهنگی کامل مرد یا زن و یا آلت تناسلی را نشان می دهد و مبتذل به صور قبیحه گفته می شود.

۳- بر اساس قوانین و مقررات موجود در کشور در خصوص تبلیغات، اگر در تبلیغی استفاده ابزاری از زن یا مرد شده باشد این موضوع قابل مجازات است. برای مطالعه بیشتر در این خصوص اینجا کلیک کنید.

در صورتی که اقدامات یک مدل شامل سایر جرایم نیز باشد از آن حیث قابل تعقیب خواهد بود.

 

مدلینگ کودکان:

آن چه امروزه به عنوان مدلینگ کودک شناخته می شود و متاسفانه با تشویق افراد سودجو در خانواده های ایرانی رایج شده است؛ شامل انتشار عکس های برهنه کودکان یا کودکان آرایش شده و … می باشد که از نظر روحی و جسمی معمولا برای کودکان مناسب نیست. در نتیجه مدلینگ کودک می تواند مصداقی از کودک آزاری باشد.

به موجب قانون حمایت از کودکان و نوجوانان افراد تا به هجده سال تمام نرسیده اند کودک هستند و هر عملی که باعث آزار روحی، جسمی و اخلاقی کودکان شود کودک آزاری محسوب می شود.

کودک آزاری جرمی عمومی و غیر قابل گذشت است و با نظر دادستان مجرم پیگیری خواهد شد و  لااقل سه ماه و یک روز تا شش ماه حبس یا محکومیت به جزای نقدی را در پی خواهد داشت. در نتیجه بهتر است والدین، معلمین و سایر نزدیکان کودک از انجام این امور مجرمانه خودداری نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code