آیا خرید و فروش فیلتر شکن(وی پی ان) جرم است؟

جرم خرید و فروش فیلتر شکن

آیا خرید و فروش فیلتر شکن( وی پی ان) جرم است؟

بحثی که در مورد جرم بودن خرید و فروش فیلتر شکن مطرح شده ناشی از اعلام دادستانی در خصوص پیگیری این موضوع پس از فیلتر شدن تلگرام و رواج فروش فیلتر شکن هاست.

واضح است که با توجه به اصل قانونی بودن جرم و مجازات و حاکمیت اصل برائت تا زمانی که موضوعی در قانون مورد جرم انگاری قرار نگرفته و برای آن مجازاتی تعیین نشده است امکان مجازات افراد به جهت آن منتفی است. در قانون جرایم رایانه ای و هیچ قانون دیگری خرید و یا فروش فیلتر شکن جرم انگاری نشده است.

تنها نکته ای که ممکن است این موضوع را  در خصوص فروش فیلتر شکن با تردید مواجه سازد «بند ۵» از قسمت «ه» موضوع مصادیق مجرمانه توسط کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه است که عنوان کرده:« انتشار فیلتر شکن و آموزش روش های عبور از سامانه های فیلترینگ» از مصادیق بند ج ماده ۲۵ قانون جرایم رایانه ای می باشد.

در خصوص این بند نکات ذیل را باید مورد توجه قرار داد:

۱- مصادیق تعیین شده از سوی کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه به موجب مواد ۲۱ و ۲۳ قانون جرایم رایانه ای در خصوص ارائه دهندگان خدمات دسترسی و میزبانی حاکم است و نه عامه مردم.

۲- تعیین این موضوع به عنوان محتوای محرمانه نوعی قانون گذاری است و خارج از صلاحیت این کارگروه بوده و اعتباری ندارد.

۳- فروش وی پی ان با فروش فیلتر شکن متفاوت است. وی پی ان ها جهت افزایش امنیت ارتباطات مورد استفاده قرار می گیرند و استفاده رایج از آنها در ایران جهت دور زدن فیلترینگ نمی تواند ماهیت آن را تغییر دهد.

۴- فروش فیلتر شکن نمی تواند مصداق بند ج ماده ۲۵ قانون جرایم رایانه ای باشد، زیرا عبور از فیلترینگ با دسترسی غیر مجاز مذکور در این ماده متفاوت است.

در رویه قضایی نیز اغلب تمایل به به منع تعقیب و برائت این متهمین وجود دارد. نمونه ای از این آراء قبلا آورده شده است. اما گاه تمایل به جرم دانستن موضوع مستند به نظر کار گروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه نیز متاسفانه دیده می شود.

برای مطالعه نمونه لایحه دفاعیه در خصوص اتهام فروش فیلتر شکن می توانید این صفحه را نگاه کنید. در صورت نیاز می توانید از وکلای گروه حقوقی دادآر کمک بگیرید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code