جرایم درگاه پرداخت آنلاین

درگاه واسط

انواع درگاه پرداخت آنلاین:

وقتی از درگاه بانکی حرف می زنیم معمولا مهم ترین این درگاه ها به ذهن مخاطب تداعی می شوند:

۱- درگاه های پرداخت بانکی: این درگاه ها که زمینه نقل و انتقالات وجوه به صورت الکترونیکی را جهت دریافت کالاها و خدمات فراهم می نمایند مستقیما از بانک ها گرفته شده و مطمین ترین درگاه های پرداخت در حال حاضر می باشند که البته به راحتی نیز در دسترس همه اشخاص حقیقی و حقوقی قرار نمی گیرند.

این درگاه ها از امنیت بالایی برخوردار می باشند.

۲- درگاه های واسط : این درگاه ها نیز مانند درگاه های بانکی جهت پرداخت های الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرند. مهم ترین تفاوت این درگاه ها با درگاه های بانکی در این است که مستقیما با بانک ها در ارتباط نیستند و امکان گرفتن درگاه از درگاه های واسط به ویژه برای کسب و کار های الکترونیکی نوپا آسان تر می باشد. باید در نظر داشت ایمنی این درگاه ها نسبت به درگاه های بانکی ضعیف تر است. هر چند به دلیل سهولت اخذ آن بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

 

جرایم درگاه پرداخت آنلاین:

همواره یکی از مهم ترین آسیب های تجارت الکترونیک جرایم سایبری بوده و هست. برخی جرایم سایبری ممکن است به واسطه درگاه های پرداخت واقع شوند و یا هدف خود را درگاه های پرداخت قرار دهند. در این جا به برخی از مهم ترین این جرایم می پردازیم:

 

۱- هک و فیشینگ:

بسیاری از هکر ها با دسترسی غیر مجاز به وبسایت های مختلف سعی می کنند خریداران اینترنتی را به درگاه های جعلی هدایت کنند و از این طریق اطلاعات کارت  های بانکی آنها را ذخیره کرده و سپس وجوه حساب هایشان را تخلیه کنند. گاه نیز با هدایت مشتریان وبسایت ها به درگاه های مورد نظر خود مستقیما وجوهی را از  حساب آنان برداشت می نمایند.

 

۲- کسب درآمد نامشروع و پول شویی:

برخی مجرمین سایبری با فریب اقشار کم سواد و بی بضاعت آنان را به گرفتن درگاه های واسط تشویق نموده و سپس این درگاه ها را از آنان اجاره می نمایند تا جهت ارتکاب اعمال مجرمانه مورد استفاده قرار دهند. برای مثال، از این درگاه ها در سایت های قمار و شرط بندی استفاده می شود. متاسفانه این موضوع در ایران بسیار رایج شده است.

 باید در نظر داشت در اختیار قرار دادن درگاه به سایت های کلاهبردار یا قمار و … تحت عنوان اجاره درگاه یا غیره می تواند برای صاحبین درگاه  نیز مسیولیت های حقوقی و کیفری تحت عناوینی مانند پول شویی، معاونت در کلاهبرداری و …در پی داشته باشد. در این حالت ممکن است صاحب درگاه به جبران خسارات بزه دیدگان و تحمل حبس، جزای نقدی یا شلاق به فراخور موضوع محکوم گردد. 

 

۳- کلاهبرداری:

گاه برخی از مجرمین سایبری با راه اندازی سایت های به ظاهر ارائه دهنده کالا و خدمات ابتدا سعی در جلب اعتماد مشتری نموده و پس از دریافت وجوه اینترنتی از مشتریان از ارائه هر گونه کالا و خدمات به افراد خودداری می کنند و در واقع از این طریق اقدام به کلاهبرداری رایانه ای می نمایند.

گاه ممکن است این فروشگاه ها عینا مانند فروشگاه های معتبر ساخته شده  و یا فروشگاهی جدید باشند.

برخی دیگر از سارقان و کلاهبرداران با سرقت و یا جعل کارت بانکی افراد دیگر جهت استفاده از وجوه کارت و ناشناس ماندن با هویت های جعلی اقدام به خرید های اینترنتی می نمایند و صاحبان استارتاپ ها را با مشکلاتی مانند مسدودی حساب و یا حتی مسدودی درگاه مواجه می سازند. 

 

در خصوص اطمینان از خرید ایمن از فروشگاه های اینترنتی می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code