مجازات هک( دسترسی غیر مجاز) چیست و چگونه می توان از آن شکایت کرد؟

شکایت از هک

برای پاسخ به این سوال که «مجازات هک(دسترسی غیر مجاز ) چیست و چگونه می توان از آن شکایت کرد؟» ابتدا باید به تعریف هک یا دسترسی غیر مجاز که بیشتر در مورد ایمیل، تلگرام و  صفحه اینستاگرام شایع شده و بررسی نشانه های آن پرداخت و سپس با بررسی رویه قضایی از نحوه شکایت و مجازات آن صحبت کرد.

هک یا دسترسی غیر مجاز چیست؟

در مورد اولین هک در ایران و جهان صحبت های متعددی شده که هیچ یک قطعی نیست. حتی گفته شده اولین هک مربوط به قبل از اختراع کامپیوتر و با هک تلفن یا تلگراف آغاز شد.

صرف نظر از تاریخچه هک می توان گفت دسترسی غیر مجاز یا همان هک از نظر قانون جرایم رایانه ای مهمترین جرم است و از این روست که این قانون اولین ماده را به آن اختصاص داده و قید کرده است: «دسترسی غیر مجاز هر کس به داده ها یا سامانه های رایانه ای یا مخابراتی که به وسیله تدابیر امنیتی حفاظت شده است قابل مجازات است.»

البته باید در نظر داشت اگر داده ها، سامانه رایانه ای و یا مخابراتی که جرم دسترسی غیر مجاز علیه آن واقع شده سری باشند، موضوع از شمول این ماده خارج است و مطابق ماده ۳ قانون جرایم رایانه ای( جاسوسی) برای آن مجازات تعیین خواهد شد.

در صورتی که خبر های دیجیتالی را دنبال کنید به طور مرتب با اخباری مربوط به حمله هکر ها به شبکه سیستم های بانکی، شرکت های بزرگ خودرو و … در ایران و جهان مواجه می شوید که در اغلب موارد خسارات هنگفتی نیز به بانک یا شرکت و به تبع آن به افراد وارد شده است. برای مثال، به تازگی خبری در مورد هک شدن تپسی منتشر شده که به تایید این شرکت تاکسیرانی آنلاین نیز رسیده است. در این مورد فاکتورهای رانندگان هدف بوده و هنوز کاملا مشخص نیست چه خساراتی از این بابت وارد شده است.

در مورد شرکت ها و موسساتی که از شبکه های بزرگ استفاده می کنند بهتر است همواره از متخصصین امنیت راهنمایی بگیرند و ضعف های شبکه خود را شناسایی و آنها را مرتبا بر طرف نمایند.

به علاوه، متاسفانه هک شدن حساب های کاربری افراد به ویژه هنرمندان اعم از بازیگران، نویسندگان، و روزنامه نگاران و اینفلوئنسرها در شبکه های اجتماعی مانند هک تلگرام، هک اینستاگرام و هم چنین هک فیسبوک امری شایع است. بنابراین بهتر است نشانه های هک شدن هر یک را به طور مختصر بشناسیم.

نشانه های هک شدن کامپیوتر و تلفن همراه:

۱- ظاهر شدن پیام های pop up  به صورت پیوسته.

۲- غیر فعال شدن آنتی ویروس.

۳- وجود برنامه هایی که نصب نکرده اید روی دستکتاپ یا صفحه تلفن همراه.

۴- ارسال ایمیل از جانب شما برای مخاطبین تان بدون اطلاع شما.

۵- غیر فعال شدن کلمه عبور.

۶- ترافیک بالای اینترنت.

۷- برداشت یا خرید اینترنتی مشکوک از کارت باکی تان.

مجازات جرم هک یا دسترسی غیر مجاز  چیست؟

این جرم که در تاریخ قانون گذاری ایران بی سابقه بوده و هم زمان با رشد تکنولوژی و استفاده از سیستم های رایانه ای و مخابراتی به وجود آمده حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات را برای مرتکب در پی دارد.

البته معمولا این جرم مقدمه جرایم دیگریست و می تواند از بابت اقدامات مجرمانه بعدی مجازات بیشتری را برای مجرم به دنبال داشته باشد.

نمونه رای قضایی در مورد هک یا دسترسی غیر مجاز:

شاکی: م.ش

متهم:ش.ش

اتهام: دسترسی غیر مجاز به ایمیل شاکی (و هک آن)

گردشکار: پس از ارجاع پرونده به این دادگاه و وصول به شعبه ثبت و پس از جری تشریفات قانونی دادگاه در وقت مقرر/ فوق العاده بتصدی امضاءکننده ذیل تشکیل است با بررسی پرونده ختم رسیدگی را اعلام و با استعانت از خداوند متعال به شرح ذیل مبادرت به صدور رای می نماید.

«رای دادگاه»

در خصوص اتهام آقای ش.ش ۳۷ ساله و فاقد سابقه محکومیت کیفری دایر بر دسترسی غیر مجاز به ایمیل شاکی ( و هک آن) موضوع کیفر خواست دادسرای عمومی و انقلاب تهران، با عنایت به اوراق و محتویات پرونده و مفاد کیفرخواست و دلایل احصایی در آن و شکایت اولیه شاکی و گزارش و تحقیقات ضابطین از جمله نظریه مرکز فنی دیجیتال از پلیس فتا و مستندات پیوست و اقاریر صریح و مقرون به واقع از متهم و سایر قراین و امارات موجود بزهکاریش محرز و مسلم بوده و با استناد به ماده یک از قانون جرایم رایانه ای و با رعایت ماده ۲۲ قانون مجازات اسلامی به لحاظ اعلام رضایت شاکی خصوصی به پرداخت پنجاه میلیون ریال جزای نقدی بدل از حبس در حق صندوق دولت محکوم می گردد. ضمنا با توجه به ماده ۱۰ قانون مجازات اسلامی تجهیزات توقیفی به ذینفع مسترد گردد. رای صادره حضوری محسوب و ظرف مهلت بیست روز پس از ابلاغ قابل تجدیدنظر در محاکم محترم تجدید نظر استان تهران می باشد.

صدیقی- رئیس شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی جزایی تهران- ویژه کارکنان دولت

«منبع پژوهشگاه قوه قضاییه»

چگونه می توان از جرم هک (دسترسی غیر مجاز ) شکایت کرد؟ 

جرم دسترسی غیر مجاز به داده ها یا سامانه های رایانه ای و مخابراتی از جمله مهمترین جرایم رایانه ای است که در دادسرای جرایم رایانه ای و پلیس فتا تحقیقات مقدماتی در مورد آن صورت می گیرد و سپس به دادگاه صالح ارجاع می گردد.

برای شکایت از این قبیل جرایم باید سریعا با مسدود کردن حساب بانکی خود سریعا با به همراه داشتن کارت شناسایی و کلیه مدارک و دلایل قانونی اقدام به تنظیم، ثبت شکواییه و ضمیمه نمودن دلایل در دادسرای جرایم رایانه ای نمود. پلیس فتا پس از اخذ دستورات قانونی از دادسرا اقدام به انجام تحقیقات فنی دیجیتالی و پلیسی نموده و نتایج را در اختیار دادسرا قرار می دهد تا قرار مقتضی صادر شده و در نهایت پرونده در دادگاه صالح تحت رسیدگی قرار  گیرد.

چنان که شعار گروه حقوقی دادآر است یادآوری می گردد بهتر است قبل از هر گونه اقدام قانونی با دریافت مشاوره حقوقی تخصصی هزینه های بعدی خود را کاهش دهید.

23 Comments

  1. با سلام
   هک به معنای دسترسی غیر مجاز است و صرف هک کردن حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات را برای مرتکب در پی دارد. اگر جرم دیگری از این طریق صورت گیرد مجازات جرم دیگر نیز لحاظ می شود. بنابراین برای مجازات شدن به اتهام هک نیاز به عمل دیگری نیست و به صرف هک کردن مرتکب قابل مجازات است.
   موفق باشید

 1. سلام.
  اگر شخصی محصولات و برنامه هایی در خصوص دسترسی به گوشی و دسترسی به پیام رسان ها ارائه کنه و بفروشه
  و تاکید بر این باشه که فقط برای کنترل خانواده و مسئولیت سواستفاده از اون بر عهده خوده کاربره چه جرمی در انتظار این اشخاص هست
  فرد فروشنده برنامه
  فرد خریدار و استفاده کننده
  ممنون میشم پاسخش رو به ایمیلم هم ارسال کنین
  تشکر.

  1. درود بر شما
   برای فروشنده فروش نرم افزارهایی که می تواند به دسترسی غیر مجاز منجر شود می تواند از مصادیق فروش محتویات مجرمانه باشد و مجازات حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات را در پی داشته باشد. اما با توجه به مجتویات پرونده همیشه امکان دفاع جهت تبریه و تخفیف در مجازات وجود دارد. در صورتی که در این خصوص به مشکل برخورده اید بهتر است حضورا با مدارکتان جهت کمک دقیق تر مراجعه نمایید.
   برای خریدار در صورت استفاده از این نرم افزار و در واقع دسترسی غیر مجاز حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات در نظر گرفته خواهد شد.
   هیچ موضوعی حتی مسایل خانوادگی دسترسی غیر مجاز را توجیه نمی نماید. در خصوص کودکان بسته به شرایط برای والدین می توان استثنائاتی قایل شد.
   موفق باشید

   1. سلام فردی به من یک جیمیل داد و گف اگه میتونم اونو بازگردانیش کنم اما من نتونستم بعد از مدتی به هم پیام داده که جیمیلمو هک کردی من ازت شکایت میکنم
    راه حلی در این مورد ندارین.

    1. با سلام
     ابتدا ایشون باید ثابت کنند که شما جیمیل ایشان را هک کرده اید. اگر مدرکی ارائه کردند می توانید با مشاوره حقوقی حضوری جهت دفاع راهنمایی دقیقی بگیرید.
     موفق باشید

 2. اگر کسی خط خودش رو بدون واگذاری در اختیار فرد دیگری بزاره و بعد تلگرامش رو هک کنه باز هم شامل مجازات میشه؟

  1. با سلام
   در صورتی که ثابت شود این خط در تصرف و استفاده فرد واگذار شونده با رضایت قبلی واگذار کننده بوده امکان شکایت هست.
   موفق باشید

 3. سلام کارت من هک شده وهمینطور یک کارت دیگر رو هک کردن و مبلغی روی کارت من ریختن بعد از کارت من بیرون کشیدنش
  الان از من شکایت شده ایا میتونم بیگناهیمو ثابت کنم؟ ممنون میشم بگید

  1. با سلام
   موارد مشابهی داشته ایم که از موکل رفع اتهام شده است. بدون مطالعه دقیق پرونده امکان اظهار نظر دقیق وجود ندارد. جهت مشاوره و تنظیم لایحه دفاعیه و یا وکالت در پرونده تان می توانید با ما تماس بگیرید.
   پیروز باشید

  1. با سلام
   باید شکایت خود را در دادسرای جرایم رایانه ای مطرح کنید. تحقیقات در پلیس فتا انجام خواهد شد.
   موفق باشید

 4. با سلام من به پلیس فتا رفتم و در اونجا توسط پلیس فتا ثابت شد که سیستم کامپیوترم توسط فردی هک شده من خودم می دونم اون فرد کیه اما حالا سوال من اینه که پلیس چطور اون فرد رو شناسایی می کنه؟ از اون فرد هم به خاطر مزاحمت تلفنی و توهین و اخاذی و تهدید شکایت کردم اما به جز صدای ضبط شده و استعلام پرینت تماس هاش و مزاحمت های تلفنیش مدرکی نداشتم تا اینکه بعد متوجه شدم که هرکجا می رم و هرکاری می کنم اون فرد به من به صورت پیامک گزارش کارهام رو می ده
  حالا همون پیامک ها کافیه که پلیس بره سراغ اون فرد؟

  1. با سلام
   شما فرد مظنون را معرفی کنید و کلیه مدارک مربوطه را ارائه دهید. پلیس فتا با روش های فنی، مهندسی اجتماعی و تحقیق از مظنون در ابتدا به عنوان مطلع موضوع را پیگیری خواهد کرد.
   موفق باشید

  1. با سلام
   می توانید در دادسرای جرایم رایانه ای شکایت کنید، اما باید در نظرداشته باشید برای شکایت نیاز به شواهد دارید.
   پیروز باشید

 5. سلام من به یه نفر اعتماد کردم و پسورد اینستاگرامم رو در اختیارش گذاشتم تا برام فالوور بزنه ولی بلافاصله شماره ایمیل پسورد و ایدی پیج رو عوض کرد و حالا من ب پیجم دسترسی ندارم میتونم شکایت کنم؟

  1. با سلام
   بله قطعا امکان شکایت برای شما وجود دارد. مدارکی که دارید را ضمیمه شکایت خود کنید. مانند متن پیام و …
   موفق باشید

 6. من هاست رایگان ارائه می‌دم و یک‌ فردی صفحه اینستگرام یک‌ نفر دیگه را بوسیله سایتی که از طریق سایتی که زیر مجموعه هاست من است هک‌شده ولی اون فرد از من که صاحب اراعه کننده هاستم‌ شکایت کرده چه حکمی برای من صادر می شود

  1. با سلام
   شما می توانید مدارک ارائه کنید و ثابت کنید که از هاست شما شخص دیگری استفاده می کرده و قرار منع تعقیب برایتان صادر شود.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code