شکایت از مزاحمت، توهین و تهدید در شبکه های اجتماعی(تلگرام، اینستاگرام و ..)

مزاحمت و توهین و تهدید در اینستاگرام

مزاحمت، توهین و تهدید در شبکه های اجتماعی: 

همه اقشار جامعه در همه سنین می توانند قربانی مزاحمت، توهین و تهدید در شبکه های اجتماعی قرار گیرند. متاسفانه این جرایم علیه زنان و کودکان بیشتر واقع می گردد. مزاحمت یا توهین یا تهدید می تواند در محیط فیزیکی و یا از طریق سیستم های رایانه ای و مخابراتی صورت گیرد. تا کنون به نظر می رسد قانون گذار تفکیکی میان این دو حالت قائل نشده و حکمی یکسان برای آن در نظر گرفته است.

متاسفانه این دیدگاه غلط برای افراد که با کمک شبکه های اجتماعی و استفاده از فیلتر شکن ها شناسایی نخواهند شد سبب شده ارتکاب آزار و اذیت از طریق تلگرام و هم چنین اینستاگرام و سایر شبکه ها روز به روز افزایش داشته است. بنابراین موضوع نیازمند رسیدگی و پیگیری جدی مراجع قضایی و حتی تشدید مجازات این جرایم در فضای سایبری از طرف قانون گذار می باشد.

مجازات مزاحمت، توهین و تهدید در شبکه های اجتماعی: 

مجازات مزاحمت در شبکه های اجتماعی:

ایجاد مزاحمت برای افراد به وسیله تلفن یا سایر دستگاه های مخابراتی حبس از یک تا شش ماه را به دنبال دارد.

مجازات تهدید در شبکه های اجتماعی:

در صورتی که مزاحمت به تهدید قربانی منجر شده باشد؛ اعم از اینکه تهدید جانی، مالی یا آبرویی یا افشای اسرار قربانی و نزدیکانش باشد و از طریق آن انجام یا عدم انجام کاری از قربانی خواسته شده باشد یا نه، مجازات حبس از دو ماه تا دو سال یا ۷۴ ضربه شلاق برای مرتکب دارد.

مجازات توهین و فحاشی در شبکه  های اجتماعی:

در صورتی که از طریق شبکه های اجتماعی به افراد توهین یا فحاشی شود مجازات تا ۷۴ ضربه شلاق و یا جزای نقدی از پنجاه هزار تا یک میلیون ریال را برای مرتکب خواهد داشت.

بدیهی است که در صورتی که مزاحمت از طریق ارتکاب جرایم دیگر مانند ارسال تصاویر و محتویات مستهجن، انتشار تصاویر خصوصی یا تحریف شده و  … انجام شود، از حیث جرایم دیگر نیز مرتکب قابل پیگیری است.

شکایت از مزاحمت، توهین و تهدید در شبکه های اجتماعی:

متاسفانه قربانیان آزار و اذیت و تهدید معمولا به دلیل ترس از مجرم از افشای جرم و شکایت خودداری می نمایند. اما این افراد باید بدانند سکوت است که در نهایت به ضرر آنهاست و جهت اقدام دقیق مانند هر جرم سایبری دیگری بهتر است ابتدا با وکیل سایبری مشورت کرده و سریعا اقدام به شکایت نمایند.

شکایت از این جرایم در صورتی که در محیط فیزیکی واقع شده باشند در دادسرای محل وقوع جرم و در صورتی که از طریق اینستاگرام، تلگرام ، فیسبوک و .. رخ دهند در دادسرای جرایم رایانه ای باید پیگیری شوند.

جهت انجام شکایت باید با تحویل تلفن همراه یا سایر دستگاه های رایانه ای و مخابراتی که متن پیام یا صدا و عکس و .. مبنی بر آزار و اذیت ها موجود باشد باید ارائه گردند. 

مقابله با مزاحمت، توهین و تهدید در شبکه های اجتماعی: 

بهترین راه مقابله با این مزاحمت ها، توهین و تهدید ها پیشگیری است. این پیگشیری از دو طریق می تواند به کاهش مزاحمت ها کمک کند:

اول آموزش موثر زنان در جهت استفاده از شبکه های اجتماعی و مراقبت از کودکان می باشد.

دوم اینکه با تربیت افراد سالم و کاهش مشکلات اجتماعی و روانی در افراد زمینه و انگیزه ارتکاب این جرایم در جامعه کاهش یابد.

18 Comments

 1. سلام
  شخصی برای خواهرم در تلگرام مزاحمتایجاد کرده است. با توجه به این که استفاده از تلگرام ممنوع شده است، ایا خواهرم می تواند شکایت کند؟ مجازات مزاحمت تلگرامی چیست؟

  1. با درود بر شما دوست عزیز
   ایجاد مزاحمت از طریق پیامک، تلفن و کلیه شبکه های اجتماعی قانونی یا غیر قانونی امری قابل تعقیب می باشد. با توجه به اینکه این مزاحمت از طریق تلگرام رخ داده قبل از اینکه طرف مقابل اقدام به حذف پیام ها نماید بهتر است سریعا شکایت خود را در دادسرای جرایم رایانه ای ثبت کنید تا تحقیقات به پلیس فتا ارجاع شود و زودتر به موضوع رسیدگی گردد. مجازات مزاحمت می تواند حبس از یک تا شش ماه باشد. البته بهتر است قبلا پیام ها را در اختیار وکیل گذاشته و مشاوره دقیق تری بگیرید . ممکن است پیام ها حاوی جرایم دیگری نیز باشند.

 2. سلام
  وقتتون بخیر
  من با شخصی برای ازدواج رابطه داشتم ولی دیدم بهم نمیخوریو کات کردم الان مرتب تهدید میکنه عکسای خصوصی منو پخش میکنه چیکار کنم؟ میترسم شکایت کنم برام بد بشه

  1. سلام دوست عزیز
   متاسفانه این تردیدی است که اغلب قربانیان جرایم مزاحمت و تهدید تجربه می کنند اما بهتر است قبل از اینکه آسیب های بیشتری متوجه شما شود اقدام به شکایت در دادسرای جرایم رایانه ای از بابت تهدید به انتشار عکس های خصوصی و تجاوز به حریم خصوصی خود کنید تا فرد خاطی قبل از هر گونه اقدامی علیه شما مجازات شود. د ر صورتی که می خواهید با واسطه و با تنش کمتری شکایت خود را پیگیری نمایید بهتر است وکیل بگیرید. جهت شکایت باید تصویر پیام، شاهد و یا سایر ادله خود را در این باره حتما ارائه نمایید.
   پیروز باشید

 3. سلام. آیا اگر به زن شوهر دار پیام بدم توی تلگرام و ایشون هم جواب بده به من شوهرش میتونه برای رابطه نامشروع شکایت کنه؟

  1. سلام بر شما
   رد و بدل کردن پیام به همسر فرد دیگر در صورتی که محتوای نامناسب داشته باشند پیام ها می تواند رابطه نامشروع مادون زنا باشد که مجازاتی معادل ۹۹ ضربه شلاق دارد. اما اگر رابطه ای وجود نداشته باشد و حاوی مطالب خاصی نباشد مجرمانه نیست. بهتر است جهت بررسی دقیق تر موضوع با ما تماس بگیرید.
   موفق باشید

 4. سلام چند روز پیش یه اکانت ناشناس در تلگرام برای مادرم گیف های غیر اخلاقی و نا هنجار فرستاد و ولی اکانتش نه شماره داشت نه یوزر نیم و نه عکس من اول میخواستم پیگیری کنم ولی گفتم شاید مزاحمت جدی نباشه بعد چند روز مزاحم عکس های من رو از تلگرامم برداشت و اسمش هم اسم من گذاشت و شروع کرد به مادرم پیام دادن و باز هم گیف های غیر اخلاقی و جنسی فرستاد
  میشه بگین آیا قابل پیگیری هست یا خیر ؟
  و مراحل چطوری هستش ؟
  در ضمن از پیاماش اسکرین شات هم گرفتم که پاک نکنه
  بعد اگه با شماره مجازی اکانت ساخته باشه باز هم قابل پیگیری هستش ؟ به مادرم خیلی توهین کرده هم چنین فکر کنم داره با آبروی منم بازی میکنه میشه راهنماییم کنین ؟

  1. سلام
   حتما سریعا همراه با مادرتان و با تصویر اسکرین شاتها و گوشی همراهتان به دادسرای جرایم رایانه ای جهت شکایت مراجعه کنید. دادسرا برای تحقیقات شما را به پلیس فتا ارجاع می دهد. در اغلب موارد فرد خاطی شناسایی می شود. شما به عنوان سرقت و انتشار تصاویر خصوصی و مادرتان تحت عنوان مزاحمت می توانید شکایت کنید.
   موفق باشید

 5. سلام بنده از شخصى که توواتساپ باهم اشنا شدیم یک کالایى را خریدارى کردم پول ان را پرداخت کردم که قرار بود به محض واریز وجه ان شخص اقدام به خاموش کردن شماره تلفنش میشه و تا بحال بعد از گذشت چند ماه روشن نکرده
  چگونه میتوان شکایتش کنم .کجا . ایا میتوانید اسم و شماره ملى یا شماره تلفن که روشن باشه رو بهم بدین
  به کدام دادگاه یا شعبه مراجعه کنم .
  ممنون اگه کمکم کنید
  میتونید جوابتونو از طریق ایمیل بفرستین
  torfimohammadi111@gmail.com

  1. با سلام
   شما با رسید پرداخت وجه و شماره تلفنی که دارید و متن پیام ها می توانید در دادسرای جرایم رایانه ای شکایت خود را مطرح نمایید.
   موفق باشید

  1. با سلام
   بله حتما امکان پیگیری وجود دارد. مدت زمان رسیدگی بستگی به میزان پیگیری شما دارد.
   موفق باشید.

 6. سلام.
  اینجانب مدتی با خانمی ارتباط دوستی و رفت و آمد خانوادگی داشتم و همراه با ایشان در چند میهمانی و مراسم نیز حضور یافته ام و ایشان در طول این مدت عکسهایی از بنده با لباس رسمی (یا در کنار خودشان و یا سایر حضار) را جمع آوری کرده اند و چندی پیش بدون رضایت بنده این عکسهای خصوصی را در دو صفحه اینستاگرامی خود قرار داده و با ارسال پیام به تعدادی از فالورها و اقوام من از آنها خواسته که بروند عکسهای صفحاتش را ببینند. حتی به برخی نیز بصورت نوشتاری (در اینستاگرام) ، اعلام کرده اند که همسر دوم بنده هستند! و با این اقدام موجب هتک حیثیت اینجانب شده اند.
  نامبرده در حال حاضر ، صفحات اینستاگرامی خودش را به حالت خصوصی درآورده و محتوای آنها دیگر قابل مشاهده نیست ولی در پروفایل یکی از صفحات خود هنوز تصویری از اینجانب و خودشان را بدون رضایت بنده ، قرار داده اند.
  در ضمن یکی دو نفر از فالورهای بنده از تصاویر صفحات اینستاگرامی آن خانم ، اسکرین شاتهایی تهیه کرده اند.
  لذا میخواستم از حضورتون بپرسم که با استناد به ماده ۱۷ جرایم رایانه ای و یا ماده ۷۴۵ قانون مجازات اسلامی ، و بر اساس مدارک مختصری که موجوده (یعنی همان اسکرین شاتها) آیا شکایت و پیگیری قضائی از آن خانم ، بجایی میرسد؟

  1. با سلام
   امکان شکایت از ایشان به دلیل انتشار تصاویر خصوصی تان بدون رضایت وجود دارد. در نظر داشته باشید امکان شکایت علیه شما نیز از سوی ایشان با مسایلی هم چون رابطه نامشروع وجود دارد.
   موفق باشید

 7. سلام خسته نباشید، فردی منو مورد تهدید قرار داده ولی این تحدید در برنامه ای به نام Discord و برنامه ای دیگر به نام Team Speak اتفاق افتاده این دو برنامه نوعی فناوری است که امکان برقراری ارتباط گفتاری از طریق اینترنت را فراهم می کند ولی قابلیت نوشتن هم داره ولی به عنوان رسانه های اجتماعی و پیام رسان اجتماعی مانند تلگرام یا اینستاگرام به حساب نمیاد، می خواستم بدونم اگر بنده اسکرین شات داشته باشم می تونم شکایت کنم؟ و آیا این دو برنامه تحت پوشش پلیس فتا هستش یا خیر؟ چون هیچ نشانه ای مانند شماره همراه یا ایمیل وجود نداره، تنها مورد IP ( پروتکل اینترنت ) اون فرد ممکنه قابل دسترسی باشه و اصلا هم برنامه ای نیست که افراد زیادی استفاده کنند و بخاطر مواردی که گفتم هیچ راهی نیست که پلیس شناسایی کنه اون فرد کی بوده یا شاید هم من ازش بی اطلاع باشم.

  1. با سلام
   در صورتی که اصل پیام ها وجود داشته باشند امکان تحقیقات برای پلیس فتا وجود دارد. اگر امکان استعلام نباشد از طرق مهندسی اجتماعی و … نسبت به مظنون ها تحقیق صورت خواهد گرفت.
   موفق باشید

 8. سلام لطفا سوال من رو جواب بدید هرچه زودتر
  امشب یه پیج ساختگی عکس های من رو با فتوشاپ روی بدن لخت انداخته و برای اینستاگرام شوهرم فرستاده
  کامل مشخصه که عکسها ساختگی هستن و من عکسهای اصلشون رو هم دارم.قرار بر این شد که صبح بریم پلیس فتا و شکایت کنیم الان متوجه شدیم پیجش رو پاک کرده
  آیا هنوز میشه پیگیری کرد و فهمید کی این

  1. با سلام
   ضمن عذرخواهی در تاخیر از پاسخ دهی، در صورتی که اصل پیج و اصل پیام ها موجود نباشد پیگیری موضوع معمولا چندان نتیجه بخش نخواهد بود.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code