بدافزار ها سلاحی خطرناک در دست مجرمین سایبری در ایران

جرایم سایبری از طریق بدافزار

 

به جرات می توان گفت بدافزارها سلاحی خطرناک در دست مجرمین سایبری در ایران هستند. طبق آمار ارائه شده حملات مجرمین سایبری از طریق بدافزارها به تلفن های همراه در سال گذشته میلادی نسبت به سال ۲۰۱۷  با افزایش دو برابری روبرو شده و متاسفانه ایران بیشترین حملات را داشته است.

بد افزار Trojan.AndroidOSHiddapp  بیشترین مورد استفاده را داشته است. یکی از مهم ترین حملاتی که این بدافزارها پیگیری کرده اند حمله به حساب های بانکی بوده است.

جدیت این قبیل حملات و جرایم سایبری در کشور تا حدی بالاست که مدتیست کفتار سایبری از طریق انواع بدافزارها قربانیان زیادی را می گیرد. وی تنها به اقدام از طریق این نرم افزارها اکتفا نکرده و تهدیدات فیزیکی، توهین و فحاشی را نیز به آنها اضافه کرده است.

متاسفانه سکوت برخی قربانیان و گاه عدم وحدت در مراجع رسیدگی کننده به جرایم سایبری مانند جرایم ارتکابی کفتار سایبری موجب عدم افشای برخی از این جرایم و کشف دیرتر حقیقت می گردد.

به نظر می رسد این حملات سایبری از داخل کشور صورت گرفته، اما با توجه به اقدامات گسترده خرابکارانه این فرد گستره وقوع و میزان خسارات ملی و بین المللی این جرایم مشخص نیست.

در خصوص مقابله با مجرمین خطرناکی هم چون کفتار سایبری و حملات کلیه بدافزارها بهترین راه مقابله پیشگیری است. در صورت مواجهه با آنها همراه نشانه های حملات بدافزارها قابل تشخیص اند. پیگیری این جرایم سایبری به میزان زیادی به پلیس فتا و اقدامات فنی در خصوص کشف جرم و ادله دیجیتال مرتبط با آن دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code