دستگیری عامل تقلب در نظر سنجی جام جم

دستگیری عامل دست کاری نظر سنجی صدا و سیما

تقلب در نظر سنجی جام جم:

روز گذشته رئیس پلیس فتا ناجا خبر از دستگیری عامل تقلب در نظر سنجی جام جم داد. در پی پخش گزارش های مردمی در فضای مجازی از عدم شرکت در نظر سنجی های اخیر جام جم و دریافت پیامک مبنی بر تایید رای ایشان صدا و سیما اعلام نمود شکایتی را جهت بررسی موضوع به مراجع قضایی تسلیم خواهد کرد که در پی آن تحقیقات آغاز شد.

ایشان اظهار نمودند: – با توجه به اهمیت موضوع که حفظ آرای مردمی در رسانه ملی در حجمی گسترده است – پس از بررسی سریع ادله دیجیتال از اپراتورهای تلفن همراه، شرکت ارائه دهنده خدمات و هم چنین شرکت توسعه دهنده نرم افزار خدمات USSD  متهم شناسایی شده است. وی متاسفانه یکی از توسعه دهندگان نرم افزار و سامانه کد های دستوری USSD  می باشد.

بنابر اظهارات رییس پلیس فتا خاطی با تغییر در کد های برنامه و سورس کدهایی که در اختیارش بوده به صورت خودکار و در حجمی گسترده اقدام به اجرای دستور مورد نظر خود نموده است.

مجازات عامل تقلب نظر سنجی جام جم:

با توجه به شرح ماجرای پیش آمده؛ اقدام متهم به دستکاری آراء نظر سنجی جام جم در واقع دستکاری داده های سامانه مخابراتی و در نهایت ایجاد اختلال در کارکرد این سامانه می باشد. این جرم رایانه ای بر اساس ماده ۹ قانون جرایم رایانه ای تحت عنوان تخریب و اخلال در داده ها یا سامانه های رایانه ای و مخابراتی قابل مجازات است.

برای این جرم تعزیری درجه شش حبس از شش ماه تا دوسال و یا جزای نقدی از ده میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات در نظر گرفته شده است.

باید در نظر داشت از آنجایی که مرتکب به مناسبت شغل خود که از افراد متصدی در توسعه نرم افزار مربوطه بوده امکان دسترسی به داده ها را داشته و اقدام به ارتکاب جرم اخلال در داده ها آن هم به صورت گسترده نموده به موجب ماده ۲۶ قانون جرایم رایانه ای به بیش از دو سوم حداکثر یک یا دو مجازات مقرر محکوم خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code