مجازات نشر اکاذیب در فضای مجازی با مقایسه جرم نشر اکاذیب در قانون جرایم رایانه ای و قانون تعزیرات

نشراکاذیب در فضای مجازی

متاسفانه با توجه به ویژگی فضای سایبری در نشر سریع داده به هر میزان به خصوص در شبکه های مجازی مختلف باید گفت امروزه در مقایسه با گذشته نشر اکاذیب در فضای مجازی مانند تلگرام و اینستاگرام  یکی از جرایم بسیار شایع می باشد که اغلب به ضرر مادی یا معنوی اشخاص حقیقی یا حقوقی نیز منجر می گردد.

جرم نشر اکاذیب در قانون تعزیرات نیز مورد توجه قانون گذار بوده و مجدددا در قانون جرایم رایانه ای بدان پرداخته شده است.

عنصر مادی جرم نشر اکاذیب:

نشر یا در دسترس قرار دادن اکاذیب –  به نظر می رسد منظور از اکاذیب جمع کذب به معنای هر نوع دروغ و امر خلاف حقیقت باشد – و  هم چنین انتساب صریح یا ضمنی  اعمال خلاف واقع به دیگران – مانند هر جرم رایانه ای دیگری –  زمانی که از طریق سامانه های رایانه ای و مخابراتی واقع گردد، به موجب ماده ۱۸ قانون جرایم رایانه ای قابل مجازات است.

عنصر مادی این جرم با آنچه از نشر اکاذیب در ماده ۶۹۸ قانون تعزیرات ذکر شده تفاوتی چندانی ندارد؛ جز اینکه جرم موضوع ماده ۶۹۸ قانون تعزیرات از طریق نامه یا شکواییه یا مراسلات یا گزارش و هر نوع اوراق چاپی و خطی و در حقیقت به صورت مکتوب رخ می دهد، ولی جرم موضوع ماده ۱۸ قانون جرایم رایانه ای می تواند به صورت نوشتاری یا سممعی و بصری در بستر سامانه های رایانه ای یا مخابراتی واقع گردد.

در هیچ حالتی این بزه مقید به نتیجه یعنی؛ ایراد ضرر مادی یا معنوی به بزه دیده دانسته نشده است. صرف ارتکاب عنصر مادی جرم در پی قصد اضرار به دیگری بزهکار را مستحق مجازات می کند.

عنصر معنوی جرم نشر اکاذیب:

هر دو جرم نیازمند سو نیت خاص هستند؛ یعنی باید محرز شود هدف مرتکب از اعمال فوق قصد ضرر رساندن به شخص یا اشخاص حقیقی یا حقوقی، تشویش اذهان عمومی و یا مقامات رسمی بوده است.

مجازات جرم نشر اکاذیب:

مجازات این جرم در قانون جرایم رایانه ای علاوه بر اعاده حیثیت از قربانی جرم، حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات می باشد.

این در حالیست که مجازات جرم سنتی نشر اکاذیب در کنار اعاده حیثیت، دو ماه تا دو سال حبس و یا تا ۷۴ ضربه شلاق در نظر گرفته شده بود.

بنابراین درست است حداقل حبس در قانون موخر افزایش یافته، اما تبدیل شلاق به جزای نقدی از سوی دیگر به نوعی تخفیف و کاهش مجازات می باشد. البته مجازات حبس و جزای نقدی برای نشر اکاذیب در قانون جرایم رایانه ای قابل جمع است. در صورتی که در قانون تعزیرات فقط یکی از مجازت ها قابل اعمال بود. بنابراین می توان گفت مجازات این جرم به صورت بر خط شدیدتر از مجازات جرم سنتی آن می باشد.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code