هتک حیثیت اشخاص در شبکه های اجتماعی(مانند تلگرام و اینستاگرام)

جرم هتک حیثیت در تلگرام و اینستاگرام

در ماده ۱۶ قانون جرایم رایانه ای مصوب سال ۱۳۸۸ جرم جدیدی با عنوان هتک حیثیت مورد جرم انگاری واقع گردیده و صراحتا از آن نام برده شده است. این در حالیست که در قانون تعزیرات ماده مشابهی وجود نداشت. بهتر است قانون گذار در خارج از حوزه جرایم رایانه ای نیز این موضوع را مورد توجه قرار دهد.

از قربانیان اصلی این جرایم زنان، هنرمندان و چهره های شناخته شده در جامعه هستند. معمولا هیتک حیثیت در بستر شبکه های اجتماعی مانند تلگرام، اینستاگرام، فیسبوک و … واقع می گردد. این جرم می تواند زمینه ساز جرایم دیگری مانند اخاذی، اجبار به روابط نامشروع و … بوده و علاوه بر خسارات معنوی، خسارات مادی نیز برای بزه دیده به دنبال داشته باشد.

هتک حیثیت اشخاص در قانون جرایم رایانه ای:

در ماده ۱۶ قانون جرایم رایانه ای انتشار تعمدی فیلم یا صوت یا عکس تحریف شده یا تغییر داده شده اشخاص اعم از اینکه توسط منتشر کننده یا دیگری مورد تغییر یا تحریف واقع شده باشد؛ به نحوی که عرفا موجب هتک حیثیت شخص شده باشد را قابل مجازات دانسته است.

بدیهی است کلیه این امور باید در بستر سامانه های رایانه ای و مخابراتی صورت گرفته باشد. بنابراین انتشار عکس و فیلم افراد با تغییر و تحریف در وبسایت ها و به ویژه شبکه های اجتماعی به ویژه تلگرام و اینستاگرام که متاسفانه بسیار شایع نیز هست جرم بوده و علاوه بر مجازات های اصلی ممکن است مجازات های تکمیلی و تبعی نیز برای مجرم به همراه داشته باشد.

مجازات هتک حیثیت اشخاص:

مجازات این جرم حبس از نود و یک روز تا دوسال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا چهل میلیون ریال می باشد. در صورتی که تغییر و تحریف های صورت گرفته در عکس، فیلم یا صدای بزه دیده مستهجن باشد حداکثر مجازات را برای فرد به دنبال دارد. البته میزان جزای نقدی مطابق مقررات می تواند به روز شود.

برخورد با هتک حیثیت اشخاص:

از بین بردن این محتویات در بستر اینترنت و دنیای مجازی که در عرف موجب از دست دادن آبرو یا هتک حیثیت قربانی می شود در بسیاری موارد امری ناممکن است و عواقب جبران ناپذیری دارد. بنابراین بهتر است با رعایت جوانب احتیاط و نگهداری عکس ها و فیلم های خود در حافظه های خارجی و جانبی از وقوع این جرایم پیشگیری گردد.

در صورت وقوع جرم نیز حتما اقدام به طرح شکایت در دادسرای جرایم رایانه ای نمایید. از سکوت یا پرداخت باج به بزهکاران خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code