وکیل سایبری باید دارای چه مهارت هایی باشد؟

وکیل سایبری

با توجه به اینکه تکنولوژی مرتبا در حال پیشرفت و توسعه می باشد؛ فعالیت های سایبری اعم از تنظیم قرارداد های دیجیتال، تجارت الکترونیک، جرایم سایبری و … حوزه جدیدی را در علم حقوق و  هم چنین حرفه وکالت ایجاد نموده است. حال این سوال مطرح می گردد که وکیل سایبری باید دارای چه مهارت هایی باشد؟

۱- دانش حقوق:

مسلم است وکیل سایبری مانند وکیل در هر حوزه دیگری باید مجموعه قوانین و مقررات داخلی مربوط به آن حوزه اعم از قوانین، آیین نامه ها و هم چنین معاهدات بین المللی هم چون معاهده بوداپست – اولین معاهده ای که با اشاره به جرایم سایبری سعی در قاعده مند کردن برخورد با این جرایم و هم چنین بهبود شیوه های تحقیق در این مورد را داشته است- بداند و بر آنها مسلط باشد تا بتواند آنها را بر مصادیق و پرونده های مختلف منطبق نماید.

به طور مثال، در حقوق ایران قانون جرایم رایانه ای، آیین نامه جمع آوری و استناد پذیری ادله الکترونیکی، قانون تجارت الکترونیک، قانون آیین دادرسی الکترونیک از مهمترین قوانین و مقررات این حوزه می باشند که باید مورد توجه ویژه وکلای سایبری قرار گیرند. بدیهی است تسلط بر قوانین موضوعات مرتبط نیز حایز اهمیت می باشد.

درست است سیستم حقوقی ایران رومی ژرمنی می باشد با این حال رویه قضایی در حوزه جرایم رایانه ای وجود دارد که به اندازه سایر قوانین درخور توجه است.

۲- دانش تکنولوژی:

هر وکیلی نیازمند دانش در حیطه موضوع کاری خود می باشد. وکلای سایبری نیز از آشنایی و دانستن تکنولوژی به ویژه در مواردی که مربوط به مثلا، نحوه امضای الکترونیکی، جمع آوری ادله الکترونیکی و صحت سنجی آنها یا موارد مشابه بی نیاز نیست. آشنایی با تکنولوژی روز مانند بلاک چین، ارزهای دیجیتالی، امنیت سایبری و … برای وکیل سایبری بسیار مهم می باشد. هم چنین این وکلا باید با شبکه، کد نویسی، اینترنت مانند دارک وب و دستگاه های رایانه ای حداقل آشنایی را داشته باشند.

۳- فن قرارداد نویسی:

قرارداد نویسی دیجیتالی علاوه بر معلومات عمومی در حوزه قراردادها نیاز به معلومات در حوزه خدمات آی تی، توافقات برنامه نویسی، شرایط پلتفرم ها و امور دیگر نیز دارد. درک درست از نیازهای موکل جهت تنظیم قرارداد در حوزه سایبری بسیار ضروری می نماید.

۴- تفکر انتقادی:

هر وکیلی نیازمند تفکر انتقادی و فرا رفتن از تعصبات و کلیشه های ذهنی است. بدیهیست وکیل سایبری از این قاعده مستثنا نمی باشد. با توجه به اینکه معمولا قانون عقب تر از تکنولوِژی و نیازهای حوزه تجارت الکترونیک یا جرایم سایبری می باشد تفکر انتقادی می تواند وکلا را در انطباق مسایل روز با قوانین و مقررات موجود در راستای تحقق عدالت قضایی و اجتماعی یاری رساند.

سوالات بسیاری در حوزه حقوق سایبری و به ویژه جرایم سایبری مطرح است. مانند دادگاه صالح برای رسیدگی به پرونده، مسیولیت استفاده کننده، تولید کننده تکنولوژی، میزان مسیولیت قانونی پلتفرم ها و …. که همگی باید توسط وکلای سایبری پاسخ داده شوند.

با توجه به تخصصی شدن شعب قضایی در ایران قضات دادسراها و دادگاه های رسیدگی کننده به مسایل حقوقی و کیفری سایبری نیز مانند وکلا بی نیاز از مباحث مطروحه نیستند.

توصیه می شود دانش حقوقی در کنار آشنایی با تکنولوژی و توسعه تفکر انتقادی همواره مورد توجه قضات و وکلای سایبری قرار گیرد.

2 Comments

 1. با سلام
  اگر از حساب بانکی برداشت شده باشد حتی مبلع کمی مثلا ۵۰۰ هزار تومان میخواستم بدونم قانون کمترین مجازاتی که در نظر گرفته چه میباشد

  1. با سلام
   حداقل مجازات یک سال حبس یا دو میلیون ریال جزای نقدی یا هر دو بر اساس نظر قاضی می تواند باشد.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code