آشنایی با علم فارنزیک دیجیتال یا ادله الکترونیکی

جمع آوری ادله الکترونیکی

تعریف فارنزیک دیجیتال یا ادله الکترونیکی:

فارنزیک به معنای علم دستیابی به ادله است و فارنزیک دیجیتال پروسه کشف و تفسیر داده های الکترونیکی است. هدف از این پروسه حفظ و ارائه ادله در قالب اصلی آن می باشد. این علم در حوزه جرم شناسی و اثبات جرم در مراجع قانونی و قضایی بسیار حایز اهمیت است و پیشرفتی روز افزون را تجربه می نماید.

انواع فارنزیک دیجیتال یا ادله الکترونیکی:

۱- فارنزیک رایانه کشف، حفظ، جمع آوری، تحلیل و گزارش مدارکی که در کامیپیوتر و لپ تاپ وجود دارد تا در مراجع قضایی مورد استفاده قرار گیرند.

۲- فارنزیک موبایل: بازیابی ادله الکترونیکی از تلفن همراه، گوشی های هوشمند، تبلتها و سیم کارت هاست.

۳- فارنزیک شبکه: مشاهده، ضبط و ذخیره فعالیت ها و اتفاقاتی که در شبکه رخ می دهند. از این طریق می توان مشکلات در شبکه، ویروسها، بدافزارها، نفوذ در شبکه و ترافیک غیر عادی در شبکه را شناسایی کرد.

۴- فارنزیک تصاویر دیجیتال: استخراج و تحلیل دیجیتالی تصاویر عکاسی جهت تایید صحت عکس با رجوع به تاریخچه آن.

۵- فارنزیک ویدئوها و پادکست های دیجیتال: تحلیل فیلم و صوت جهت تایید صحت آن و بررسی اینکه آیا دستکاری شده یا خیر و اگر دستکاری شده اتفاقی یا با سوء نیت بوده است.

۶- فارنزیک مموری: بازیابی مدارک از RAM  کامپیوتر و لپ تاپ.

چنان که از مطالب گفته شده بر می آید فارنزیک دیجیتال دارای مراحلی است.

مراحل فارنزیک دیجیتال یا جمع آوری ادله الکنترونیکی:

۱- شناسایی

۲- حفظ

۳- جمع آوری

۴- تحلیل

۵- گزارش

باید در نظر داشت آنچه به فارنزیک دیجیتال ارزش و اعتبار می بخشد آنست که داده ها و اطلاعات بدست آمده از طریق منابع و علوم دیگر نیز مورد تایید قرار گیرند. ابزارهای متعدد و پیشرفته ای در سال های اخیر جهت استفاده در فارنزیک دیجیتال ایجاد شده و توسعه یافته اند.

با توجه به گسترش روز افزون تکنولوژی به نظر می رسد این علم نیز مرتبا پیشرفت و گسترش می یابد. این حوزه از دانش می تواند خدمات گسترده ای در راستای کشف و اثبات جرایم رایانه ای و شناسایی مجرمین سایبری ارائه دهد.

استناد پذیری فارنزیک دیجیتال یا ادله الکترونیکی:

در قوانین و مقررات داخلی آیین نامه جمع آوری و استناد پذیری ادله الکترونیکی در سال۸۸ به تصویب رسیده است. بنابراین برای اینکه ادله الکترونیکی در ایران قابلیت استناد داشته باشند باید مطابق آیین نامه مذکور تهیه شده باشند. در ایران نیز آزمایشگاه هایی جهت جمع آوری و صحت سنجی ادله الکترونیکی به وجود آمده و تعداد شان نیز رو به افزایش می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code