نگاهی به مساله بیمه در جرایم سایبری

بیمه در جرایم سایبری
 نگاهی به مساله بیمه در جرایم سایبری

در  سال­های اخیر تعداد و ارزش شکایت­هایی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم به جرایم سایبری مرتبط هستند به میزان چشمگیری افزایش یافته است. جرایم سایبری نظیر فیشینگ، حملات متعدد از طریق maleware و ransomware و سایر جرایم مالی و غیر مالی خسارات زیادی به افراد و به ویژه کسب و کارهای فعال در فضای سایبری نظیر فروشگاه­های اینترنتی و بانک­ها وارد نموده است. در نتیجه امنیت تجارت در فضای سایبری به شدت تحت­ تاثیر این مخاطرات قرار گرفته است.

اخیرا در کشورهای توسعه یافته در جهت حمایت از کسب­ و کارهای اینترنتی و محافظت از شرکت­های فعال در فضای سایبری در برابر جرایم سایبری مفهومی به نام بیمه جرایم سایبری پدید آمده است. در واقع، بیمه جرایم سایبری یک محصول بیمه­ ای جدید است که در جهت به حداقل رساندن آسیب­ های ناشی از جرایم سایبری نظیر maleware، ransomware  و حملات Ddos یا هر روش دیگری که منجر به وارد آمدن خسارت بر شبکه یا اطلاعات حساس شود ایجاد شده و توسعه یافته است.

پوشش بیمه جرایم سایبری بسیار وسیع­ بوده و طیف وسیعی از خسارت­ های سخت­ افزاری و نرم ­افزاری و حتی هزینه طرح دعاوی و حق الوکاله وکلای سایبری را نیز در بر می­گیرد.

بیمه جرایم سایبری به ویژه برای کسب و کارها و شرکت­های کوچک که جبران خسارات ناشی از جرایم و حملات سایبری برای آن­ها بسیار سخت و گاه غیر ممکن است، بسیار مفید می­ باشد.

در کشور ما نیز با توجه به افزایش نفوذ اینترنت، شبکه­ های اجتماعی و نقل و انتقالات بانکی در بستر اینترنت آمار جرایم سایبری هر ساله به میزان چشم­گیری افزایش داشته است. این امر به نوبه خود خسارات بسیاری بر افراد و شرکت­های تجاری به ویژه استارتاپ ها وارد آورده است.

به نظر می­ رسد که ورود شرکت­ های بیمه­ در ایران به این حوزه می­ تواند ریسک فعالیت­ های اقتصادی در فضای سایبری را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و راه گشای بسیاری از مشکلات جرایم سایبری برای بزهدیدگان این گونه از جرایم سایبری باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code