احتمال انفصال از خدمت وزیر ارتباطات به دلیل شکایت مردم اهواز

احتمال انفصال از خدمت وزیر ارتباطات
احتمال انفصال از خدمت وزیر ارتباطات به دلیل شکایت مردم اهواز

خبرگزاری های مختلف در خصوص شکایت دادستانی کل کشور از وزیر ارتباطات، آقای آذری جهرمی خبری منتشر نموده اند مبنی بر اینکه دادستانی کل کشور در پی شکایت مردم اهواز از وزیر ارتباطات اقدام به شکایت از این وزیر جوان کرده است.

بنا به گفته معاون امور فضای مجازی دادستان کل کشور، آقای جواد جاوید نیا دو علت برای این شکایت مطرح شده است:

۱- عدم اجرای قوانین و مصوبات کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و هم چنین عدم اجرای دستورات قضایی به موجب ماده ۵۷۶ قانون تعزیرات

۲- بستر سازی برای جاسوسی رایانه ای دشمنان از اطلاعات کلان مردم(بیگ دیتا) به موجب ماده ۳ قانون جرایم رایانه ای

در خصوص اتهامات مطرح شده علیه آذری جهرمی در سخنان جواد جاوید نیا – که بهتر بود  تا از ایجاد برخی ابهامات و سوالات جلوگیری شود- نکات ذیل را لازم به ذکر می داند:

الف) اکنون که موضوع در رسانه ها مطرح شده جهت شفافیت اذهان عمومی در خصوص ادعای اول بهتر است مشخصا قید گردد وزیر ارتباطات از انجام کدام دستورات قضایی و کدام مصوبات خودداری نموده است. اگر موضوع صحت داشته باشد تخلف وزیر می تواند مشمول ماده ۵۷۶ قانون تعزیرات باشد و در غیر این صورت سخنان دادستانی ممکن است مصداق افترا و نشر اکاذیب دانسته شود.

ب) فضای مجازی مورد اشاره در این ادعا مانند تلگرام و اینستاگرام اساسا در خارج از کشور ایجاد شده اند و به دلیل عدم وجود مورد مشابه با کیفیت مشابه با استقبال کاربران مواجه شده اند و کاربران با رضایت اقدام به انتقال داده در این بستر ها می نمایند.

در خصوص فیلتر برخی از شبکه های مجازی مقامات تصمیم گیری نیز نموده اند و فیلترهایی هم صورت گرفته است. بر این اساس جرایم رخ داده در فضای سایبری و شبکه های اجتماعی را نمی توان به راحتی مصداق ماده ۳ قانون جرایم رایانه ای برای مسئولین مربوطه دانست. بنابراین در ظاهر امر اتهامی در مورد ارتکاب جرم موضوع ماده ۳ قانون جرایم رایانه ای – که افشا یا در دسترس قرار دادن داده های سری به افراد فاقد صلاحیت باشد- به وزیر ارتباطات قابل انتساب به نظر نمی رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code