نگاهی به درآمد ناشی از جرایم سایبری

درآمد جرایم سایبری
نگاهی به درآمد ناشی از جرایم سایبری

طبق تحقیقاتی که دکتر مک گوایر انجام داده است به طور تخمینی درآمد غیر قانونی ناشی از جرایم سایبری در سال ۲۰۱۸ یک و نیم تریلیون دلار محاسبه شده است. پیش بینی می شود ارقام واقعی بسیار بیشتر از آن چه این تحقیقات بیان می کند باشند. منظور از جرایم سایبری در این تحقیق صرفا جرایمی بوده که به نحوی کامپیوتر در آنها نقشی اساسی ایفا نموده است. بنابراین بیراه نیست اگر مهم ترین هدف مجرمین سایبری از ارتکاب این جرایم را کسب ثروت دانست.

بر این اساس در آمد ناشی از فروشگاه های اینترنتی غیر قانونی ۸۶۰ بیلیون دلار، سرقت IP پانصد بیلیون دلار، مبادلات داده ۱۶۰ بیلیون دلار، بدافزارها یک و شش دهم بیلیون دلار و Ransomeware یک بیلیون دلار تخمین زده شده است. در حقیقت بیش از پنجاه در صد از درآمد جرایم سایبری از طریق مارکت های اینترنتی غیر قانونی به دست آمده است.

باند های بزرگ و سازمان یافته یک بیلیون دلار در سال و باند های کوچک تر بین سی تا پنجاه هزار دلار در سال در آمد داشته اند. سهم هر مجرم حدود نیم میلیون دلار برآورد شده است. هر مجرم سایبری نسبت به همتای خود در جرایم سنتی ده تا پانزده درصد سود بیشتری به دست آورده است. هر چند استفاده از این پول های غیر قانونی برای مجرمین دشوار است. در نهایت این پول ها صرف رفع نیازهای اولیه، خرید کالاهای لوکس و سرمایه گذاری برای جرایم بعدی می شود.

با توجه به آمار و ارقام ارائه شده؛ می توان یکی از علل مهم رشد جرایم سایبری را در دنیا درآمد اقتصادی این فعالیت های غیر قانونی برای مرتکبین آن دانست و نیاز است بر این مبنا جهت پیشگیری از وقوع جرایم سایبری در حوزه امنیت سیستم های رایانه ای و هم چنین از نظر قوانین و  تدابیر قضایی تدابیری اساسی اندیشیده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code