تحریک و آموزش دیگران در فضای سایبری برای ارتکاب جرم، جرم است.

تشویق و تحریک دیگران به ارتکاب جرم جرم است

به موجب بند ب ماده ۷۴۳ قانون مجازات اسلامی تحریک یا ترغیب یا تهدید یا دعوت یا فریب افراد جهت انجام اعمال منافی عفت یا خودکشی یا استعمال مواد مخدر یا روانگردان یا انحرافات جنسی یا اعمال خشونت آمیز و هم چنین تسهیل و آموزش این اعمال از طریق سامانه های رایانه ای جرم رایانه ای است. مجازات این جرم حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا بیست میلیون ریال یا هر دو دارد.

مصداق های متعددی را برای این اعمال می توان در نظر گرفت. معمولا بیشتر این امور در محیط دارک وب اتفاق می افتند و همین امر پیگیری این جرایم را دشوار تر می کند. با این حال می توان گفت صفحاتی در اینستاگرام یا برخی سایتها و کانال های تلگرامی که محتویات مستهجن منتشر کرده و یا افرادی که با انتشار تصاویر و مطالب خشونت آمیز یا منافی عفت افراد را تشویق به انجام این امور می کنند – که متاسفانه تعداد آنها در فضای مجازی کم هم نیست و اخبار مربوط به آنها مرتب در این محیط ها منتشر می گردد – به موجب این ماده قابل تعقیب می باشند.

البته باید در نظر داشت انجام برخی از این اعمال در مواردی که مصلحت عقلایی ایجاب می نماید یا مقاصد علمی پیگیری می شود به دلیل فقدان سوء نیت و ایجاب مصلحت وصف جزایی ندارند. در صورت مواجهه با این قبیل جرایم سایبری بهتر است با مراجعه به وکیل سایبری و مراجع قانونی موضوع را پیگیری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code