نقض حریم خصوصی با انتشار تصاویر و فیلم افراد بدون رضایت

نقض حریم خصوصی با انتشار تصاویر و فیلم افراد

نقض حریم خصوصی افراد(انتشار تصاویر و فیلم افراد بدون رضایت):

محافظت از حریم خصوصی افراد در فضای سایبری در قانون جرایم رایانه ای مورد توجه قرار گرفته است. بدین صورت که تجاوز به حریم خصوصی افراد از طریق انتشار تصاویر، فیلم و صدا یا اسرار خانوادگی دیگری بدون رضایت وی جرم انگاری شده است. این نقض حریم می تواند با انتشار این مصادیق در فضای عمومی یا با در اختیار قرار دادن آنها به فرد خاصی اتفاق افتد.

البته باید در نظر داشت که در صورت ایجاد تغییر و تحریف در عکس یا فیلم یا صداهای افراد و یا انتشار مطالب کذب در مورد آنها جرایم دیگری هستند که به درستی به طور مجزایی مورد توجه قانونگذار قرار گرفته اند.

بنابراین نقض حریم خصوصی موضوع ماده ۷۴۵ قانون جرایم رایانه ای در صورتی رخ می دهد که محتویات آن صحت داشته و عینا منتشر شده باشند. نقض حریم خصوصی می تواند با انگیزه های مختلفی صورت گیرد. مهم این است که این عمل عامدانه انجام گرفته باشد و منتج به نتیجه ؛یعنی افشا و انتشار عکس یا فیلم یا صدا یا اسرار بدون رضایت بزهدیده شده باشد. واضح است این جرم علیه اشخاص حقیقی واقع می گردد.

در صورتی که اسرار شرکت ها منتشر شوند جرم دیگری واقع گردیده که تحت عنوان نقض اسرار تجاری در ماده ۷۵ قانون تجارت الکترونیک بدان پرداخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code