برند یا علامت تجاری نشان قابل رؤیتی است که کالا و خدمات شخص حقیقی یا حقوقی خاصی را معرفی می نماید. در واقع، برند یا علامت تجاری از طریق ایجاد ارتباط احساسی با افراد سبب تمایز کالا و خدمات می گردد و به نوعی معرف نام تجاری نیز می باشد. یکی از مهم ترین ملزومات در زمان شروع استارتاپ انتخاب و ثبت برند یا همان علامت تجاری می باشد.

با توجه به اینکه علامت تجاری دارای ارزش تجاری است احتمال کپی برداری از آن و یا استفاده از علامت های مشابه جهت فریب مصرف کننده بسیار است؛ بهتر است جهت برخورداری از حمایت قانونی در سطح داخلی و حتی بین المللی به ثبت برسد. با توجه به عضویت ایران در معاهده مادرید امکان ثبت بین المللی برند از اداره مالکیت معنوی امکان پذیر است. در نظر داشته باشید بدون ثبت قانونی امکان حمایت چندانی از آن وجود ندارد.

هم چنین در زمان انتخاب لوگوی خود باید دقت داشته باشید این علامت مشابه سایر علامت های موجود و از قبل ثبت شده نباشد و الا مرتکب جرم شده اید و امکان شکایت علیه شما وجود خواهد داشت. بنابراین بهتر است در زمان انتخاب با وکیل متخصص در این باره مشورت نمایید.

با توجه به اهمیت جرایم علیه برند و خسارات وارده به آن برای رسیدگی به دعاوی در خصوص برند ها از لحاظ حقوقی و کیفری مراجع تخصصی در نظر گرفته شده است. نقض حقوق دارنده علامت تجاری که در سطح ملی یا بین المللی به ثبت رسیده است برای مرتکب مجازات خواهد داشت.

به این موضوع در یادداشتی جداگانه پرداخته شده است. برای مطالعه بیشتر در این مورد اینجا را کلیک کنید.

جهت ثبت برند یا علامت تجاری استارتاپ خود و مشاوره در این خصوص می توانید اینجا درخواست دهید یا با ما تماس بگیرید.

وکیل ثبت برند