در این قسمت تعدادی نمونه شکواییه جرایم رایانه ای(جرایم اینترنتی) قرار داده می شود تا با مطالعه آن برخی از نیازهای اشخاص حقیقی و حقوقی و به ویژه کسب و کارهای اینترنتی( استارتاپ ها) مرتفع گردد. در صورت نیاز به تنظیم شکواییه، قرارداد و یا لوایح مورد نیاز خود می توانید از طریق قسمت درخواست آنلاین و یا تماس با ما اقدام نمایید.

نمونه شکواییه نقض حقوق مصرف کننده در فروشگاه های اینترنتی:

با سلام، احتراما معروض می گردد که سایت … به نشانی:… بدون اخذ اذن و اجازه و یا انعقاد قرار دادی با شرکت موکل اقدام به فروش محصولات تولیدی آن شرکت می نماید.

متاسفانه مشتکی عنه بدون توجه به ضوابط و شرایط فنی اعلام شده از سوی کارخانه تولید کننده که در زمان فروش باید به خریدار اعلام گردد و در دفترچه های راهنما نیز صراحتا قید شده اعلام نموده برخی از تولیدات شرکت موکل احتیاجی به دودکش ندارند.

از آنجا که این محصولات از گاز به عنوان سوخت بهره می برند و استفاده ناصحیح از آنها ممکن است منجر به آسیب جانی برای افراد گردد و این سایت با ارائه و انتشار اطلاعات غلط موجبات نقض حقوق مصرف کننده را مهیا نموده است؛ مراتب شکایت خود را به موجب ماده ۳۳ قانون تجارت الکترونیک از آن شرکت اعلام می دارد و صدور دستور مقتضی را استدعا دارد.

 

نمونه شکواییه نشر اکاذیب اینترنتی:

ریاست محترم دادسرای عمومی و انقلاب جرایم رایانه ای

با سلام و احترام

بدین وسیله به استحضار می رساند:

در تاریخ … موکل این جانب مطلع گردیده است: سایت شرکت ….. به نشانی:…… اقدام به انتشار اطلاعیه ای نموده مبنی بر اینکه فعالیت شرکت موکل به نشانی: … غیر قانونی می باشد.

با توجه به روزنامه رسمی ثبت و تغییرات شرکت موکل، پروانه کسب و نماد اعتماد الکترونیک ارائه شده کاملا واضح و مبرهن است که کلیه فعالیت های موکل قانونی می باشد و محتویات سایت شرکت مشتکی عنه کذب محض و افترا بوده که به قصد اضرار به موکل اقدام به انتشار آن در اینترنت از طریق سایت خود نموده است.

لذا با توجه به ادله ارائه شده، ضمن درخواست حذف محتویات کذب و مجرمانه از سایت مشتکی عنه و انسداد این صفحه تقاضای محکومیت ایشان به اشد مجازات به جهت تعدد جرایم ارتکابی به موجب ماده ۱۸ قانون جرایم رایانه ای جهت نشر اکاذیب و ماده ۶۹۷ قانون تعزیرات ۱۳۷۵ جهت افترا نسبت به موکل را استدعا دارم.

 

نمونه شکواییه کلاهبرداری رایانه ای:

نام و نشانی شاکی:

نام و نشانی مشتکی عنه: سایت www…..

موضوع شکایت: کلاهبرداری اینترنتی

دلایل: رسید اینترنتی پرداخت وجه – تصویر وبسایت مربوطه- استعلام

 

ریاست محترم دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۳۱ تهران( دادسرای جرایم رایانه ای)

با سلام

احتراما؛ به استحضار می رساند:

موکل این جانب در تاریخ ۲/۱/۹۸ اقدام به خرید اینترنتی یک دستگاه موبایل سامسونگ به مبلغ ده میلیون تومان از سایت …. نموده است. با توجه به اینکه تصویر ای نماد در پایین صفحه قرار داشته اعتماد کرده و نیمی از وجه را اینترنتی پرداخت کرده است. با گذشت چند روز و پیگیری های مکرر متوجه می گردد خبری از تحویل کالا نیست و سایت مزبور کلاهبردار بوده و تصویر ای نماد پایین صفحه نیز تقلبی است. متاسفانه موکل نمی دانسته تصویر ای نماد اصل در سایت های فروشگاه های اینترنتی قابل کلیک شدن هستند و اطلاعات جزیی بیشتری را در اختیار مشتریان قرار می دهند.

با بررسی های بعدی مشخص شد درگاه استفاده شده جعلی نبوده است. بنابراین خواهشمند است با استعلام صاحب درگاه و کارت دریافت کننده وجه و هم چنین دارنده نام دامنه و  سرور مشخص شوند و  مطابق ماده ۱۳ قانون جرایم رایانه ای قرار مجرمیت کلاهبردار صادر گردد.

با تشکر

 

نمونه شکواییه تهدید به انتشار عکس خصوصی:

ریاست محترم دادسرای جرایم رایانه ای تهران

با سلام

بدین وسیله این جانب ……  به نشانی : …… با ضمیمه کردن تصویر پیام های تلگرامی آقای …… با شماره ناشناس – که آدرسش برای بنده مجهول است-  اعلام می دارد از ایشان شکایت دارم.

لازم به ذکر است آقای … از طریق هک کردن حساب کاربری من در اینستاگرام که کاملا خصوصی بوده و فقط خانواده ام امکان دسترسی داشته اند تصاویر خصوصی و خانوادگی ام را ذخیره کرده و مرا تهدید به انتشار عمومی این عکس ها در فضای مجازی در ازای درخواست های غیر اخلاقی اش نموده است.

خواهشمند است جهت حفظ آبروی بنده در اسرع وقت ایشان را جلب و قرار مجرمیت شان را صادر نمایید.

با تشکر

 

نمونه شکواییه نشر اکاذیب از طریق مطبوعات اینترنتی:

شاکی: فروشگاه اینترنتی ….

مشتکی عنه: پایگاه خبری اینترنتی …

موضوع شکایت: نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی از طریق مطبوعات

تاریخ وقوع جرم:  مستمرا در شش ماه گذشته

 

ریاست محترم دادسرای عمومی و انقلاب مطبوعات و رسانه

با سلام و تحیت

بدین وسیله به استحضار عالی می رساند؛ پایگاه خبری …. به شماره ثبت: ….  از تاریخ …  اقدام به انتشار خبر کذبی مبنی بر فروش کالای تقلبی و معیوب توسط فروشگاه اینترنتی …. نموده است. در پی انتشار این خبر در وب سایت و کانال تلگرام این پایگاه خبری، فروشگاه خواستار حذف این خبر و انتشار تکذیبیه شد که این امر محقق نگردید.

با توجه به مراتب مذکور؛از آن رو که اقدام مشتکی عنه به موجب ماده ۱۸ قانون جرایم رایانه ای و ماده ۳۰ قانون مطبوعات جرم می باشد؛ رسیدگی شایسته و مجازات مشتکی عنه را از این بابت استدعا دارم.

نمونه شکواییه کلاهبرداری تلگرامی

عنوان شکایت: کلاهبرداری رایانه ای

دلایل: ۱- رسید های پرداخت مبالغ  ۲- پیام های تلگرام  ۳- کارت ملی

زمان وقوع جرم: بهمن و اسفند ۱۳۹۷

مکان وقوع جرم: بستر تلگرام

ریاست محترم دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۳۱ تهران(دادسرای جرایم رایانه ای)

با سلام

احتراما؛ به استحضار عالی می رساند:

اینجانب در اواخر سال گذشته طی تبلیغات کانال تلگرامی مشتکی عنه جهت خرید به صورت عمده از کانال تلگرامی : …….. در تاریخ ……… جمعا مبلغ ده میلیون تومان به حساب فردی به نام ……  به شماره کارت ….. واریز نمودم؛ اما متاسفانه با گذشت حدود سه ماه خبری از اجناس وعده داده شده نیست و اکنون ایشان در قالب کانال تلگرامی دیگری به نام  ….. در صدد جلب اعتماد افراد و  اخذ پول از آنهاست.

این شخص با ظاهر سازی و انجام اعمال متقلبانه در قالب تبلیغات در کانال های تلگرامی مختلف خود را فروشنده لباس های ارزان قیمت معرفی می کند و بدون اینکه کالایی تحویل دهد با گرفتن سفارش های متعدد صرفا از افراد مختلف پول می گیرد. تا جایی که بنده مطلعم شاکیان دیگری نیز دارد.

 بنابراین ابتدایا به موجب ماده  ۱۰۷ قانون آیین دادرسی کیفری تقاضای تامین خواسته فوری به صورت انسداد حساب مشتکی عنه به شماره  مذکور را به میزان واریزی  دارم.

به علاوه، به موجب ماده ۱۳ قانون جرایم رایانه ای تقاضای مجازات این فرد را به عنوان کلاهبردار رایانه ای می نمایم. خواهشمند است در اسرع وقت رسیدگی به عمل آید.

 

نمونه شکواییه نقض حقوق مولف( مالکیت فکری):

ریاست محترم دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۳۱ تهران

اینجانب ……  با کد ملی:…… به نشانی:…… بدین وسیله اعلام می دارم:

سایت اینترنتی:…….. از سه ماه گذشته تا کنون کتاب بنده را با عنوان … که در انتشاراتی …  حدود یک سال و نیم پیش منتشر شده بوده به رایگان و به صورت پی دی اف در اختیار همگان قرارداده است. اظهارنامه شماره … یک ماه گذشته برای ایشان به نشانی مندرج در سایت و خطاب به مدیر سایت ارسال شد؛ متاسفانه تاثیری بر عملکرد ایشان نداشت- این اظهارنامه در پیوست شماره یک ضمیمه شده است- .

بنابراین اینجانب بر خلاف میل قلبی مجبور به شکایت شده ام و خواهشمندم بر اساس ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصو.ب ۱۳۸۲ در اشرع وقت به موضوع رسیدگی شود. در همین راستا یک نسخه از کتاب و هم چنین قرارداد خود با ناشر را در پیوست های شماره ۲ و ۳ ارائه می نماید.

با تشکر