در برخورد با جرایم سایبری چه کنیم؟
              مواجهه با جرایم سایبری

در مواجهه با جرایم سایبری چه باید کرد؟

۱- گاهی شما با استفاده از یک آنتی ویروس به روز رسانی شده میتوانید آسیب حملات اینترنتی و جرایم سایبری را ترمیم کنید.

۲- اگر فکر می کنید هویتتان در اینترنت و شبکه های مجازی مورد سرقت و جعل واقع شده است:

  • سریعا  به مراجع قانونی ذیربط اطلاع دهید.
  • بانک تان را مطلع کنید.
  • سعی کنید حسابهای جعلی یا وبسایتهای جعلی و .. را ببندید.

۳- برای اینکه اینترنت برای همه قابل استفاده باشد بهتر است در صورت آگاهی از محتویات مجرمانه آنها را گزارش کنید.

۴- اگر فکر می کنید اطلاعات کارت بانکی تان در اختیار کلاهبرداران قرار گرفته سریعا بانک تان را مطلع نمایید تا حسابتان را مسدود کنند.

۵- در صورتی که متوجه شدید از کارت شما به صورت اینترنتی یا حضوری خریدی صورت گرفته که در جریان نیستید سریعا فروشنده را در جریان بگذارید و بخواهید تا گرفتن دستور قضایی توسط شما از تحویل کالا خودداری نماید.

۶- به یاد داشته باشید کلیه جرایم سایبری از طریق اینترنت، شبکه های اجتماعی و … را باید با مراجعه به پلیس فتا و دادسرای جرایم رایانه ای در اسرع وقت پیگیری نمایید.

جهت طرح دعوای کیفری در تهران باید مستقیما به دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۳۱ تهران(دادسرای جرایم رایانه ای و فن آوری اطلاعات) به نشانی:  آیت الله کاشانی- بلوار اباذر –  بین خیابان شالی و کوچه بوستان دوم غربی مراجعه کنید و از این طریق جهت تحقیقات بیشتر به پلیس فتا به نشانی:  خیابان شهید مطهری- بعد از تقاطع قائم مفام فراهانی- روبروی خیابان سرافراز ارجاع خواهید شد.

پس از تکمیل تحقیقات و صدور قرار جلب به دادرسی برای متهم پرونده در دادگاه به جریان خواهد افتاد. در این مراجع به صورت تخصصی جرایم سایبری مورد تحقیق و تفحص قرار می گیرند.

۷- یکی از راههای کاهش آسیب های ناشی از جرایم سایبری که در دیگر کشورها مورد توجه قرار گرفته و به نظر می رسد در ایران نیز به زودی ناگزیر از رجوع به ان هستیم بیمه جرایم سایبری می باشد.

۸- با توجه به اهمیت جرایم سایبری یا به تعبیر قانون، جرایم رایانه ای و پیچیدگی آنها توصیه می شود در اقدامات قانونی خود از  کمک های مشاور حقوقی و وکیل بهره ببرید.